Nie ma wątpliwości co do tego, że białko jest kluczowym elementem diety każdego człowieka. Jest to budulec, bez którego niemożliwe byłoby przeprowadzenie procesów rozwoju i wzrostu komórek. Za białka wartościowe najczęściej uznaje się białka pochodzenia zwierzęcego. Jednak co mają robić osoby, które są na diecie wegetariańskiej i wegańskiej? Przecież one nie mogą zrezygnować z jedzenia białka. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Rozwiązaniem są oczywiście rośliny strączkowe. Jedną z nich jest soja. Wielu specjalistów, jest zdania, że to właśnie ta roślina dorównuje składowi i jakości białku pochodzenia zwierzęcego, jednak czy to możliwe?
Soja jakie są wymagania jej uprawy?
Soja w największych ilościach jest produkowana na terenach Stanów Zjednoczonych. Mniejsze, ale nie mniej istotne uprawy tej rośliny, istnieją na terenie naszego kraju. W tym klimacie dają one wiele owoców, które mają bogaty skład odżywczy. Soja zawiera w sobie wiele składników odżywczych, a także ma niepowtarzalny smak. Jeżeli chodzi o wymagania, to soja jest rośliną wymagającą. Najlepiej rozwija się na ziemiach przepuszczalnych, a także dobrze napowietrzonych. Dobrze rozwija się również na glebach gliniastych, a także brunatnych i czarnych. Nie powinno się jej uprawiać na ziemiach kwaśnych, które są zbite i mają cienką warstwę próchnicy.
Wartości odżywcze soi
Rośliny strączkowe są niezwykle wartościowe, ale to soja wyróżnia się spośród nich najbardziej. Jest to roślina bogata w białko roślinne. W jej stu gramach znajduje się około czterdziestu procent białka, a dwadzieścia procent tłuszczu. W jej składzie większość tłuszczy to kwasy tłuszczowe, a przez to jest ona nazywana rośliną wysokoenergetyczną. Dodatkowo nasiona soi są bogate w składniki odżywcze, takie jak:
- Witaminy z grupy B,
- Magnez,
- Potas,
- Żelazo,
- Wapń.
Soja jest uznawana za roślinę wartościową. Znajdują się w niej cenne aminokwasy, które są potrzebne każdemu człowiekowi. Dodatkowo jest to roślina, która jest dobrze przyjmowana i tolerowana przez układ pokarmowy. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale białko sojowe, ma dużą zawartość lizyny w porównaniu do innych białek roślinnych. Niestety ta wartość odżywcza obniża stężenie metioniny. To właśnie dlatego do odzywek białkowych, bardzo często dodaje się metioninę. Ma to na celu zwiększyć wartość odżywczą białka sojowego.
Bardzo często białko sojowe, jest porównywane do białka serwatkowego, czyli tego, które zostaje uzyskiwane z mleka krowiego. Jednak białka te różnią się od siebie pod wieloma względami. Pierwszą różnicą jest zawartość białka biologicznego. Białko sojowe charakteryzuje się niższą wartością biologiczną, przez co organizm słabiej je wykorzystuje.
Facebook
RSS