
Choroby paznokci objawiają się w różny sposób i nie łatwo samodzielnie określić, jaki rodzaj choroby nas dotknął. W większości przypadków konieczne jest udanie się do dermatologa, który pomoże zdiagnozować chorobę i podejmie najlepsze kroki leczenia. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, a jej prawidłowy kolor to bladoróżowy. Niestety jest wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju zakażeń.
Niedobory witaminy i minerałów, urazy, czy zetknięcie się z drobnoustrojami mogą prowadzić do pojawienia się zmian w wyglądzie płytki paznokcia. Wszystkie niepokojące objawy powinny nas skłonić do szybkiej konsultacji ze specjalistą, by jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. Dziś dowiemy się, jakie są choroby paznokci, czym się objawiają oraz jaki jest sposób ich leczenia.
Grzybica
Grzybica pojawić się może na paznokciach u rąk i stóp. A jednak dotyczy ona najczęściej paznokci u nóg, a przyczyną tego jest wysokie stężenie grzybów na powierzchni, które dotykają nasze stopy. Pierwsze objawy widoczne są na bokach paznokci. Choroba ta atakuje szybko, więc kiedy tylko pojawią się u nas pierwsze objawy grzybicy, konieczne jest udanie się do dermatologa, by móc rozpocząć leczenie. Nieleczona grzybica może przejść na łożysko i je uszkodzić. Może to doprowadzić do zniekształcenia płytki paznokcia, a nawet jej całkowitego odejścia. Objawy grzybicy są charakterystyczne, więc łatwo ją rozpoznać. Płytka paznokcia zaczyna zabarwiać się na zgniło- żółty kolor, a wraz z rozwojem choroby zaczynają one ciemnieć. Po rozpoznaniu objawów konieczne jest udanie się do specjalisty, a w międzyczasie możemy sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego, który ma silne działanie przeciwgrzybicze i może spowolnić rozwój choroby.
Łuszczyca paznokcia
Łuszczyna paznokcia nie pojawia się samodzielnie. Najczęściej jej przyczyną jest łuszczyca skóry. Kiedy dotyka nas to schorzenie, paznokcie stają się suche i matowe. Na płytce mogą pojawić się wyraźne wgłębienia. Leczenie tego schorzenia nie jest łatwe. Najlepiej udać się do dermatologa, ale konieczne jest, używanie maści z witaminą A oraz salicyną. Jeśli choroba nie mija mimo stosowania maści, to warto poprosić lekarza o zastosowanie leków steroidowych.
Drożdżyca
Drożdżyca przez wiele osób może być mylona z grzybicą. Jest ona jednym z rodzajów grzybicy, ale daje charakterystyczne objawy, które łatwo jest rozpoznać. Płytka paznokcia nie jest naruszona, ale zakażenie widoczne jest przy jej brzegu. Drożdżyca jest bolesna, a jej objawem jest zaczerwienienie, silny ból podczas dotyku, a także wydzielina ropna. Należy udać się do specjalisty, by zdiagnozować chorobę. Warto również sięgnąć po leki bez recepty, które pomogą zwalczyć drożdżycę. Doskonałym sposobem na zahamowanie rozwoju, jest unikanie kontaktu paznokcia z wodą i wilgocią.
Facebook
RSS