Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka nas w różnym wieku i o różnych porach. Czasami tuż po posiłku, a czasami niezależnie od niego. Z tym wiąże się najczęściej przyjmowanie dużej ilości leków, które mają załagodzić to nieprzyjemne uczucie.
Niestety niewiele osób wie, że przyjmowanie ich długoterminowo lub zbyt często będzie miało również negatywny wpływ na żołądek. Warto zatem przejrzeć czy może któraś z przyczyn dotyczy Waszego stylu życia.
- Przetworzona żywność
- Zbyt duża objętość posiłku na raz
- Wysoki poziom stresu
- Przyjmowanie leków
Najprościej oczywiście jest wyregulować 3 pierwsze punkty – przy tym ostatnim można sprawdzić, czy jesteśmy w stanie postawić na zamienniki leków, które nie wywołują takiego efektu.
Jak zatem radzić sobie ze zgagą?
Jedz mniejsze porcje
Zbyt duża ilość pokarmu wywiera bardzo duży nacisk na żołądek, co sprawia, że produkuje on o wiele większą ilość kwasu solnego niż normalnie. Zwykle zdarza się to przed snem, gdyż najczęściej właśnie na kolacje jemy duże porcje. Warto zatem rozdzielić sobie posiłki – np. z 3 na 4 i po prostu jeść częściej a mniej. Oczywiście, jeśli ten problem Cię nie dotyczy, nie musisz tego robić. Nie jest to ani bardziej ani mniej korzystne, gdy nie odczuwasz żadnych problemów z tym związanych.
Ogranicz pokarmy, które negatywnie wpływają na żołądek
Przede wszystkim, będzie to przetworzona żywność, która negatywnie wpływa na cały organizm. Niektóre zwykłe pokarmy mogą również pogarszać odczuwanie zgagi, jak np. kawa, czekolada, czosnek, cebula, alkohol czy owoce cytrusowe. Jeśli odczuwasz pogorszenie, może na jakiś czas warto z nich zrezygnować.
Kontroluj swój stres
Wielu z nas wydaje się, że stres to tylko stan psychiczny, który pozostaje w naszej głowie. Niestety, ale stres to też hormony i zdecydowanie wywołuje to wiele zmian w naszym organizmie. Stres wpływa również na odczuwanie zgagi oraz jej nasilanie, zatem warto właśnie nad tym popracować.
Nad stresem i radzeniem sobie z nim możesz pracować na różne sposoby – chodząc do terapeuty, medytując, rozładowując emocje np. w trakcie jakiegoś hobby, a do tego dorzucając suplementy (adaptogeny), które pozwalają Ci na redukcję negatywnych skutków i lekko Cię wyciszą.
Dorzuć do diety suplementy
Warto postawić na kilka suplementów, które mogą wesprzeć Twój żołądek i trawienie. Przede wszystkim dobrze jest skonsultować się z lekarzem, jeśli Twój problem jest przewlekły i wykonać gastroskopię. Jeśli natomiast to nie jest żaden poważny problem, możesz wybrać sobie:
– enzymy trawienne, które zwykle zawierają pepsynę, wspierającą trawienie w żołądku,
– probiotyki, które poprawią funkcjonowanie Twoich jelit, a więc układu pokarmowego,
– magnez, który świetnie zadziała na cały organizm i przede wszystkim odczuwaniu stresu.
Facebook
RSS