Każdy, dla kogo ważna jest szczupła sylwetka, prędzej czy później spotka się z określeniem „ujemne kalorie”. To hasło często wzbudza kontrowersje, ponieważ nie wszyscy rozumieją jego znaczenie. Warto zatem wyjaśnić, czym są ujemne kalorie i w jaki sposób mogą one ułatwić odchudzanie.
Oczywiście, nie ma żadnego pożywienia, w którym ilość kalorii naprawdę jest mniejsza od zera. O ujemnych kaloriach mówimy w przypadku produktów spożywczych, zawierających duże ilości błonnika i charakteryzujących się wartością energetyczną niższą od ilości energii koniecznej do ich strawienia i wykorzystania. Bardzo dobrym przykładem takiego produktu jest seler. W 100 gramach tego warzywa znajduje się tylko 8 kcal, podczas gdy do strawienia takiej porcji potrzeba 100 kcal. Oznacza to, że dochodzi do deficytu energii wynoszącego 92 kcal. Deficyt ten musi zostać uzupełniony, dlatego organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej. Większość produktów spożywczych zawiera więcej kalorii niż ilość energii, która jest potrzebna do ich pełnego strawienia, dlatego lista produktów o ujemnych kaloriach nie jest długa. Znajdują się na niej przede wszystkim zielone warzywa oraz owoce, takie jak: szparagi, jarmuż, brokuły, kalafior, kapusta, sałaty, szpinak, seler naciowy, kukurydza, zielona fasolka, por, jabłka, melon, brzoskwinie, poziomki, cytrusy, ananasy oraz truskawki. Te owoce i warzywa można jeść w całości, jak również wykorzystać do przygotowania koktajli i przecierów. Takie produkty mogą być ważnym elementem diety redukcyjnej, ale nie powinno się stosować diety opartej wyłącznie na ujemnych kaloriach. Wprawdzie owoce i warzywa są zdrowe, jednak nie dostarczą organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Taka dieta nie zawiera białek i tłuszczy. Co więcej, po dwóch tygodniach spożywania wyłącznie tego typu produktów, redukcja wagi wynosiłaby aż 6 kilogramów. Jak wiadomo, taki szybki spadek masy ciała nie jest zdrowy i stwarza duże ryzyko wystąpienia efektu jojo po zakończeniu diety. W przypadku niektórych osób dieta oparta wyłącznie na produktach zawierających ujemne kalorie mogłaby być szczególnie szkodliwa. Nie powinny stosować jej głównie osoby ze schorzeniami przewodu pokarmowego, osoby pracujące fizycznie, nastolatki oraz kobiety ciężarne. Warto o tym pamiętać, ponieważ w ostatnim czasie dieta ujemnych kalorii zaczęła być przedstawiana jako dobra metoda odchudzania i nie każdy zastanawia się nad tym, czy jest to rozwiązanie korzystne dla zdrowia.
Właściwie wykorzystywane ujemne kalorie ułatwiają odchudzanie i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia. Produkty o ujemnym bilansie energetycznym wspomagają działanie suplementów diety na odchudzanie, zapewniając szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Warto zatem włączyć je do swojego codziennego jadłospisu, szczególnie wiosną, latem oraz wczesną jesienią, ponieważ właśnie wtedy mamy najłatwiejszy dostęp do owoców i warzyw, które zawierają ujemne kalorie.
Facebook
RSS