
Białko jest jednym ze składników, które jest w naszej diecie. Jest to jeden z trzech makroskładników, które spożywamy niemal każdego dnia. Jego rola w naszym organizmie jest niezastąpiona. Białko bierze udział między innymi w procesie budowy tkanek, nerwów, wspiera proces syntezy hormonów oraz enzymów. Ma on wpływ na prawie każdy proces jaki zachodzi w organizmie. Koniecznie sprawdź, czemu białko jest tak ważne i dlaczego koniecznie musi znaleźć się w codziennej diecie?
Zapotrzebowanie na białko – od czego zależy
To ile potrzebujemy gramów białko zależy od tego ile mamy lat, jaka jest nasza masa ciała, czy uprawiamy sporty, a jeśli tak to jak bardzo jesteśmy aktywni fizycznie. Optymalna dawka białka na dobę dla osoby, która jest w średnim wieku, jest zdrowa i mało aktywna fizycznie, to około jeden gram na każdy kilogram masy ciała. Dawka ta większa się dla osób będących na diecie redukcyjnej, którą większość z nas nazywa dietą odchudzającą. Osoby na takiej diecie powinny przyjmować 1,2 gramy białka na każdy kilogram masy ciała. Najwięcej białka powinni spożywać sportowy i osoby o dużej aktywności fizycznej. Im potrzebne jest aż 1,5 g na każdy kilogram masy ciała.
Białko dla sportowców
Sportowy powinny skonsultować się z dietetykiem, by stworzył on dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczać będzie odpowiednie dawki białka, tłuszczów i węglowodanów. Wszystkie te elementy w diecie powinny być w proporcjach dostosowanych do intensywności oraz czasu trwania treningów. Każdy sportowiec potrzebuje innej diety. Piłkarze muszą mieć inną dietę niż kulturysta.
Co z tymi białkami
Kiedy białko trafia do naszego przewodu pokarmowego zostaje trawione w jelicie cienkim, a tam zaczyna się proces rozpadu białka na aminokwasy rozgałęzione. To właśnie w tej postaci białko jest wchłaniane go krwi. Najważniejsze dla naszego zdrowia są aminokwasy egzogenne, a to oznacza, że organizm sam nie jest w stanie sobie ich wytworzyć, dlatego mu musimy zadbać, by aminokwasy trafiały do organizmu wraz z pokarmem. Ważne również są aminokwasy endogenne, te organizm sam jest w stanie wyprodukować. Jeśli nasz organizm ma pracować prawidłowo, to potrzebne jest nam dostarczenie całego kompletu białek, które dzielą się na aminokwasy. To oznacza, że białko musimy pozyskiwać z różnorodnych źródeł. W białku pochodzenia zwierzęcego znaleźć możemy wszystkie niezbędne dla naszego zdrowia aminokwasy i to dlatego są one nazywane pełnowartościowymi. Białka pochodzenia roślinnego zawierają mniej aminokwasów niż białka zwierzęce, a najmniej znajdziemy w nich lizyny i metioniny. Wegetarianie spożywają duże porcje soi, a to dlatego, że jako jedyne białko roślinne posiada zbiór wszystkich aminokwasów.
Gdzie znajdziemy białko
Białka najlepiej szukać w produktach pochodzenia zwierzęcego, to oznacza, że warto go szukać w mięsie, jajkach, rybach, nabiałach. A jeśli szukamy białka w produktach pochodzenia roślinnego to najlepiej spożywać soje, ciecierzycę, orzechy, fasolę i soczewicę.
Co musisz wiedzieć o białku
- Kiedy w moczu pojawia się białko, to nie znaczy o jego nadmiarze w organizmie. Białkomocz może świadczyć o chorobie nerek i powinno się to jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Przejściowy białkomocz często pojawia się u osób ćwiczących fizycznie. Pojawić się również może, kiedy jesteśmy przemarznięci, mamy gorączkę lub cierpimy na uraz mięśni.
- Jeśli chcesz się odchudzać, to w twojej diecie nie może zabraknąć białka, ponieważ ma ono nieocenioną rolę w tym procesie. Dzięki produktom białkowym zwiększa się uczucie sytości. Jest to produkt, który jako jedyny poprawia pracę metabolizmu w takim natężeniu. Podczas diety musisz jednak pamiętać, że nie możesz z diety wyłączyć węglowodanów, czy tłuszczów. Zminimalizuj jedynie ich ilość.
Facebook
RSS