Bieganie to jedna z najbardziej ulubionych form aktywności. Główną zaletą joggingu jest to, że biegać można niemal wszędzie i o dowolnej porze. Nie trzeba kupować specjalnego sprzętu ani karnetów do klubu sportowego. Biegać może prawie każdy, ponieważ w przypadku słabszej kondycji wystarczy rozpocząć od krótszych i wolniejszych biegów. Biegacze zapewniają, że sport ten jest bardzo zdrowy. Nie brakuje jednak ludzi, którzy mają na ten temat inne zdanie. Warto zatem zastanowić się, czy bieganie stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Dyskusja na temat bezpieczeństwa joggingu nie rozpoczęła się bezpodstawnie. W ciągu kilku ostatnich lat zdarzyły się przypadki śmierci w trakcie maratonów. W 2013 roku zmarł uczestnik maratonu „Biegnij Warszawo”, natomiast pół roku wcześniej śmierć poniósł człowiek biegnący w półmaratonie w Grodzisku Wielkopolskim. To tylko przykłady tragicznych wypadków, do jakich doszło w trakcie biegów. Przyczyną większości zgonów jest skrajne wyczerpanie organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu wypadki zdarzają się bardzo rzadko, jeżeli weźmie się pod uwagę ogólną liczbę osób, biorących udział w maratonach. Drugą bardzo ważną informacją jest to, że do tragicznych zdarzeń dochodzi na długich maratonach. Przebiegnięcie ponad 40 kilometrów wymaga bardzo dobrego stanu zdrowia, znakomitej kondycji oraz odpowiedniego przygotowania. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Osoby rozpoczynające odchudzanie z pewnością nie powinny nawet myśleć o udziale w tak długich maratonach. W tym miejscu pojawia się pytanie dotyczące bezpieczeństwa biegów na krótszych dystansach.
Regularny jogging nie tylko nie stanowi zagrożenia, lecz także ma korzystny wpływ na zdrowie. Dotyczy to między innymi serca. Serce osoby uprawiającej sport ma znacznie ułatwioną pracę, w porównaniu do serca mało aktywnego człowieka. Dzięki regularnym treningom serce ma lepszą wydolność, natomiast przerwy między kolejnymi skurczami ulegają wydłużeniu. W rezultacie serce ma więcej czasu na pełne dokrwienie i zapewnia lepsze dokrwienie całego organizmu. Bieganie na świeżym powietrzu wzmacnia także system immunologiczny. Biegacze rzadziej się przeziębiają i są mniej podatni na infekcje, a także łatwiej przechodzą tego typu schorzenia. Jogging opóźnia procesy starzenia i sprawia, że u osób starszych obniżenie sprawności wynikające z wieku jest znacznie mniejsze, niż u ludzi, którzy nie uprawiają sportu. W trakcie biegania w organizmie wytwarzane są endorfiny, które mają działanie relaksujące i przeciwbólowe. Pół godzinny jogging to doskonały sposób na odstresowanie się. Co więcej, bieganie obniża stężenia trójglicerydów, poprawia elastyczność tętnic, obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz zwiększa ogólną objętość krwi.
Niestety, bieganie może mieć także pewne skutki uboczne. Wśród najczęstszych kontuzji u biegaczy należy wymienić problemy ze stawami kolanowymi. W trakcie biegu kolana są bardzo obciążone. Sytuacja pogarsza się, jeżeli biegacz nie opanował prawidłowej techniki albo ma nadwagę. Profesjonalni sportowcy, w celu zmniejszenia obciążenia stawu kolanowego, rozpoczynają krok biegowy od śródstopia. Osobom otyłym zaleca się bieganie po miękkim terenie i unikanie większych obciążeń. Pozostali biegacze, jeżeli jest to możliwe, także powinni unikać biegania po asfalcie czy betonie. Najlepiej po leśnych ścieżkach, po piasku albo innym miękkim podłożu. Powinno się unikać zbiegania, ponieważ kolana są wówczas szczególnie narażone na kontuzje. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na ćwiczenia wzmacniające stawy kolanowe. Pomóc mogą również suplementy diety, które zawierają składniki chroniące stawy.
Niestety, nie dla każdego jogging jest w pełni bezpieczny. Na liście przeciwwskazań do biegania znajdują się choroba niedokrwienna serca, ostra niewydolność krążenia, wady zastawek serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość III stopnia oraz ostre kłębkowe zapalenie nerek. W przypadku wątpliwości dotyczących stanu swojego zdrowia, przed rozpoczęciem treningów należy wykonać odpowiednie badania, na przykład EKG, morfologię i pomiar poziomu cukru.
Wśród pozostałych zasad bezpiecznego biegania należy wymienić odpowiedni strój, którego najważniejszym elementem jest sportowe obuwie. Dobre buty utrzymują stopę we właściwej pozycji i amortyzują wstrząsy. Ubiór musi być wygodny i dostosowany do warunków atmosferycznych. Należy też pamiętać o rozgrzewce. W tym miejscu warto obalić mit, według którego joggingu nie musi poprzedzać rozgrzewka. Takie myślenie to jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji. Oczywiście, konieczne jest także dostosowanie intensywności treningów do swoich indywidualnych możliwości, czyli stanu zdrowia i kondycji.
Podsumowując, na pytanie o to, czy bieganie jest bezpieczne, należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Z uprawieniem tego sportu wiąże się wiele korzyści. Nie można jednak zapominać o pewnych przeciwwskazaniach zdrowotnych do joggingu oraz o zasadach bezpiecznego biegania.
Facebook
RSS