Osoby, które biegają są zdania, że trening biegowy może być lekiem na całe zło. Jednak wielu specjalistów jest zdania, że biegać trzeba rozsądnie, a dzięki temu taki trening może nam pomóc. Jednak bieganie bez odpowiedniego przygotowania i w nieprawidłowy sposób może zaszkodzić zdrowiu. Przekonaj się dlaczego!
Bieganie po nieodpowiedniej nawierzchni niszczy kolana
Wiele osób wybiera proste drogi lub chodniki do biegania. To jednak nie jest najzdrowsze miejsce na przeprowadzenie tego treningu. Znacznie lepiej jest wyjść na trening biegowy do lasu, gdzie nawierzchnia nie jest idealnie prosta, a dzięki temu uderzenie stup o ziemię, będzie mniej obciążające dla kolan. To właśnie u biegaczy najczęściej dochodzi do kontuzji kolan, a często dochodzi do tego przez to, że biegacze zbyt często i długo biegają po płaskich i równych nawierzchniach.
Nieodpowiednie buty prowadzą do kontuzji
Przy bieganiu nie trzeba inwestować w drogie urządzenia do ćwiczeń, czy ubrania. Nie jest to konieczne, a jedyne co się liczy to dobranie odpowiednich butów. Powinny być one zrobione z oddychających materiałów, by stopy podczas biegania nie zapociły się i nie zwiększyło się ryzyko rozwoju grzybicy stóp. Ważne jest również to, by podeszwa butów była miękka, ale gruba, dzięki czemu podczas każdego ruchu noga z lekkością lądować będzie na ziemi, a to zmniejszy ryzyko pojawienia się urazów. Tak więc dla osób, które chcą dużo biegać, konieczne jest wybranie odpowiedniego obuwia, które będzie chronić stopy, dbać o kolana, a także kręgosłup.
Bieganie na słońcu może doprowadzić do udaru i odwodnienia
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko sposób, czy wybór butów jest ważny, by bieganie mogło być bezpieczne. Trzeba jeszcze dobrze dobrać porę dnia, w której można bezpiecznie biegać. Lepiej nie wybierać się na trening w upalne dni, kiedy jest duszno. Najlepszą porą na taki trening, jest poranek, kiedy słońce nie jest jeszcze wysoko, a temperatury nie są intensywne. Można również zdecydować się na przeprowadzenie treningu wieczorem, kiedy zaczyna się robić już chłodniej. W południe bieganie może być bardzo niebezpieczne, ponieważ dojść może do odwodnienia, a także udaru i poparzenia słonecznego. Latem warto również pamiętać, by przed każdym treningiem posmarować skórę kremem przeciwsłonecznym, dzięki czemu skóra będzie chroniona przed negatywnym działanie promieni słonecznych.
Bieganie przyczynia się do zwiększenia kortyzolu w organizmie
Co prawa sport to zdrowie, jednak należy wiedzieć, kiedy trening należy przerwać, ponieważ niebawem będzie on miał szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Bieganie powinno trwać nie więcej niż godzinę, chyba że trening przeprowadzony jest w umiarkowanym tempie i nie jest męczący. W przeciwnym razie dochodzi do zwiększenia poziomu kortyzolu w organizmie, a to uniemożliwia budowanie masy mięśniowej.
Facebook
RSS