Zdrowie

Dieta, która wpływa na wydajność?

Dieta, która wpływa na wydajność?

Od pewnego czasu trwają badania na temat tego, jak żywność i codzienna dieta wpływają na samopoczucie człowieka oraz jego wydajność i koncentrację. Od zawsze wydawało nam się, że jedzenie niektórych składników przyczynia się do pogorszenia naszego nastroju, a przynajmniej w chwili jedzenia. Jednak naukowcy postanowili lepiej przyjrzeć się temu zjawisku. Badania miałby wykazać, które pokarmy mają wpływ na neuroprzekaźniki serotoninę, dopaminę i noradrenalinę. A jeżeli mają one wpływ na te hormony, to będą one w stanie kontrolować nasz stan emocjonalny i nie tylko. Czas się przekonać jakie wyniki pojawiły się po badaniach.

Czym są neuroprzekaźniki

Na początku warto zacząć od wyjaśnienia, czy jest dopamina i noradrenalina. To hormony, które odpowiadają za  podwyższoną czujność organizmu, a także za gotowość do działania. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że nasz organizm ma dwie reakcje w czasie stresu – ucieczka lub walka. To właśnie w tym procesie bierze udział noradrenalina. Serotonina zaś jest składnikiem, który wpływa na odczuwanie spokoju i redukuje napięcie. Jeżeli w mózgu utrzymany jest stały poziom tego związku, to ma to wpływ na nasz dobry nastrój. Badania wykazują, że kobiety są bardziej wrażliwe na wahania poziomu tych wszystkich hormonów Jest to w szczególności widoczne w okresie miesiączki i menopauzy.

Jaką rolę na organizm ma dieta?

Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, jednak często pojawiają się pytania, czy może mieć ona również wpływ na nasze samopoczucie, czy wydajność. Czynniki, które wpływają na nasze zachowanie, to między innymi skład posiłku, porcja jaką spożywamy, a także nasz rytm dobowy i styl życia.

Skład posiłku

Jedzenie produktów, które są bogate w węglowodany, czyli słodycze, czy krowie mleko sprawiają, że w organizmie chwilowo wzrasta poziom serotoniny. A to przyczynia się do spadku uczucia stresu. Węglowodany sprawiają, że w organizmie zwiększa się poziom tryptofanu, a on pobudza produkcję serotoniny.

Jedzenie białek powoduje chwilowy wzrost produkcji dopaminy i noradrenaliny. A dodatkowo synteza serotoniny zostaje chwilowo zahamowana. Organizm wchodzi w stan podwyższonej czujności, a także gotowości do działania.

Tak więc już wiemy, kiedy najlepiej sięgać po słodycze, kiedy poczujemy się zestresowani. Poprawienie samopoczucia następuje po zjedzeniu węglowodanów, ponieważ sprawiają one, że zwiększa się produkcja serotoniny i endorfin. Takie efekty można uzyskać kierując właściwie swoją dietą. Mając taką wiedzę, jesteśmy w stanie tak kierować swoimi posiłkami, by zwiększały one naszą wydajność i produktywność. Jeżeli mamy jakieś ważne spotkanie, to warto zejść przed nim białkowy posiłek, a dzięki temu poprawi się nasza koncentracja i umiejętność do skupienia uwagi.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone