Jak wiadomo, tempo redukcji wagi uzależnione jest przede wszystkim od stosowanej dieta, aktywności fizycznej oraz indywidualnego tempo przemiany materii, na które wpływa między innymi stan zdrowia. Niektórych może zaskoczyć informacja, że efekty odchudzania uzależnione są także od płci. Okazuje się, że spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze, jeżeli jest się mężczyzną. Zła wiadomość dla kobiet jest taka, że nie da się zmienić tej niekorzystnej dla nich sytuacji. Można natomiast przedstawić powody, dla których mężczyźni mają mniejsze problemy z odchudzaniem.
Tkanka tłuszczowa
Zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest inna niż u mężczyzn. U panów nadmiar tłuszczu gromadzi się głównie w jamie brzusznej, natomiast u pań w okolicach bioder i pośladków. Wprawdzie otyłość brzuszna (androidalna) stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia, jednak spalenie tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze niż w przypadku otyłości gynoidalnej.
Tkanka mięśniowa
Na tempo odchudzania wpływa również zawartość tkanki mięśniowej. Im więcej mięśni, tym szybsza podstawowa przemiana materii, a to właśnie dobry metabolizm jest największym sprzymierzeńcem odchudzania. Zawartość tkanki mięśniowej w organizmie mężczyzny jest większa niż u kobiety. W przypadku dorosłych mężczyzn mięśnie stanowią około 35-45% składu ciała, natomiast u dorosłej kobiety tkanka mięśniowa stanowi mniej więcej 29-39% ogólnej masy ciała. Na zawartość tkanki mięśniowej oprócz płci wpływają wiek oraz aktywność fizyczna. Warto wspomnieć o tym, że odchudzanie może przyczynić się do redukcji tkanki mięśniowej. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o właściwym odżywianiu przed i po treningu. Szczególne znaczenie ma uzupełnianie poziomu białek i węglowodanów. Pomocne mogą być także suplementy zawierające składniki, które przeciwdziałają katabolizmowi.
Zmiany hormonalne
Na tempo odchudzania wpływają również hormony. U kobiet poziom hormonów zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego. Niektóre kobiety przed menstruacją odczuwają napięcie nerwowe, które jest częstą przyczyną podjadania, dlatego wytrwanie na diecie może sprawiać wówczas szczególne trudności. Przełomowym momentem w życiu kobiety jest menopauza. Związane z nią zmiany hormonalne powodują problemy z utrzymanie szczupłej sylwetki. Przybieraniu na wadze można zapobiec dzięki zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności. Zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet po menopauzie je trochę niższe i należy to uwzględnić podczas układania jadłospisu. Negatywne skutki obniżenia hormonów można ograniczyć dzięki przyjmowaniu fitoestrogenów- związków organicznych znajdujących się w roślinach, które wykazują podobne działanie do estrogenów.
Wprawdzie tempo spalania tkanki tłuszczowej u mężczyzn jest trochę szybsze niż u kobiet, jednak płeć nie jest najważniejszym czynnikiem, wpływającym na efekty odchudzania. Najważniejsza są właściwa dieta i ruch oraz silna wola, bez której nie da się wytrwać na diecie redukcyjnej przez dłuższy czas.
Facebook
RSS