Dlaczego warto jeść karczochy?
Karczoch to warzywo, które jeszcze nie zdobyło zbyt dużej popularności w Polsce, jednak jest chętnie spożywane w wielu innych krajach, zwłaszcza we Włoszech. Być może już wkrótce karczochy będą częściej pojawiały się na polskich stołach, ponieważ coraz więcej osób ma świadomość tego, że ich spożywanie jest korzystnie dla zdrowia i sylwetki.
Karczochy to rośliny z rodziny astrowatych, które uprawia się przede wszystkim w ciepłym rejonie Morza Śródziemnego, czyli w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Częścią jadalną jest pąk kwiatowy rośliny, z którego usuwa się stwardniałe łuski.
Karczochy a odchudzanie
Karczochy są niskokaloryczne. W 100 gramach tego warzywa znajduje się tylko 47 kalorii. Zawierają mało tłuszczu, a jednocześnie są bogate w błonnik, dlatego bardzo dobrze pasują do menu osób dążących do redukcji wagi. Nie jest są to jedynak wszystkie powody, dla których dietetycy zachęcają do jedzenia karczochów podczas odchudzania. Warzywo zawiera cynarynę – substancję wspomagającą metabolizm i regulującą poziom cukru, jak również inulinę, która działa w podobny sposób jak błonnik, dając długotrwałe uczucie sytości. Znajdują się w nim także kwas chlorogenowy oraz niacyna, czyli witamina PP. Kwas chlorogenowy jest przeciwutleniaczem, który wspomaga usuwanie nadmiaru węglowodanów i tłuszczu, natomiast niacyna przyśpiesza przemianę materii. Jedzenie karczochów ma zatem dwie korzyści. Pierwsza z nich to ograniczenie apetytu, a druga – lepsze trawienie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Karczochy a zdrowie
Oczywiście, karczochy mają także inne cenne właściwości. To cenne źródło potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza, a także witaminy, A, E i C, K, wspomnianą już witaminę PP oraz witamin z grupy B. Karczochy zawierają flawonoidy, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dieta zawierająca duże ilości karczochów może być traktowana jako środek pomocniczy w leczeniu wielu schorzeń. Cynaryna pobudza wytwarzanie soku żołądkowego i żółci oraz reguluje poziom cholesterolu i lipidów. Jednocześnie wspomaga oczyszczanie organizmu i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, co ma korzystny wpływ na kondycję wątroby. Działanie inuliny także nie ogranicza się do redukcji apetytu, ponieważ wykazuje ona zdolność do regulacji poziomu cukru. Antybakteryjnie i przeciwzapalnie właściwości karczocha sprawiały, że roślina ta zyskała popularność w kosmetologii. Ziele karczocha korzystnie wpływ na problematyczną skórę. Uzyskany z niego wyciąg wspomaga leczenie trądziku, jak również łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry i egzemy. Prozdrowotne właściwości tej rośliny sprawiły, że w sprzedaży pojawiły się takie produkty jak sok i tabletki z karczocha oraz ziele do przygotowywania karczochowej herbaty. Warto zwrócić uwagę na te propozycje, jednak najlepszym wyborem jest włączenie karczochów do swojego menu.
Karczochy w kuchni
Istnieje wiele smacznych potraw, które można przyrządzić z karczochów. Znajdują się w śród nich dania gotowane, pieczone i smażone. Co więcej, warzywo doskonale smakuje samo. Kupując karczochy warto zwrócić uwagę na ich kolor i twardość. Powinny być także ostre. Przed przystąpieniem do przygotowania potrawy należy pamiętać o usunięciu twardych łusek i oderwaniu kwiatostanu. Zaleca się gotowanie karczochów na parze, aby zachowały pełnią swoich właściwości. Warzywo bardzo dobrze pasuje na przykład do jajek, pomidorów oraz ziół takich jak bazylia. Podczas odchudzania można jeść na przykład sałatkę z karczocha i suszonych pomidorów. Do jej przygotowania potrzeba jednego średniej wielkości świeżego pomidora, sześć suszonych pomidorów włoskich, pięciu kawałków karczocha, dwudziestu kaparów, świeżego tymianku, jednej szalotki, soli, czarnego pieprzu i oliwy z oliwek. Szalotkę należy pokroić na małe kawałki, pomidora świeżego w kostkę, a pomidory suszone i karczochy w cienkie paski. Później pokrojone warzywa miesza się wraz z kaparami i przyprawia do smaku. Taka sałatka jest dietetyczna, a jednocześnie bardzo smaczna i zdrowia.
Facebook
RSS