
Hormony tarczycy wydzielane są przez gruczoł tarczycowy. Wszystkie hormony tarczycy są niezwykle ważne, ponieważ wpływają one na nasze zdrowie i to, jak funkcjonuje organizm. Do chorób może dojść zarówno przy nadmiarze, jak i niedoborze tych hormonów. Czas dowiedzieć się, jakie hormony wydziela tarczyca, jakie mają one działanie i co czego może doprowadzić ich za niskie lub za wysokie stężenie w organizmie.
Tarczyca – tyroksyna i trójjodotyronina
Najważniejsze hormony, które mają wpływ na zdrowie, a są produkowanie przez tarczycę, to tyroksyna, a także trójjodotyronina. Składnikiem, który jest niezbędny do produkcji tych hormonów, jest aminokwas tyrozyna. Kiedy hormony zostają uwalniane, to w ich ostatecznej wersji istnieją atomy jodu. Tarczyca jest odpowiedzialna za wydzielanie tyroksyny, a kolejne hormony wydzielane są w śladowych ilościach. Jednak to właśnie T3 jest bardziej aktywnym hormonem i jego aktywność jest nawet o pięć razy większa od T4.
Hormony T3 i T4- działanie w organizmie człowieka
Ogólnie mówiąc hormony, które są produkowane przez gruczoł tarczycy, są niezbędne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich zadaniem jest między innymi:
- Regulowanie procesów metabolicznych
Oznacza to, że hormony te znajdują się w wątrobie, a tam są one odpowiedzialne za stymulowanie i regulowanie procesów glukoneogenezy, a także lipogenezy. Zdaniem hormonów tarczycy, jest również pobudzanie procesu glikogenezy.
- Pobudzają wzrost kości
- Stymulują dojrzewanie układu nerwowego i budują jego struktury,
- Regulują pracę serca
W tym przypadku hormony tarczycy mają za zadanie przyśpieszać czynności serca, a także zwiększać jego rzut.
- Stymulują oddychanie,
- Wspomagają procesy przemiany materii,
- U kobiet wpływają na grubość błony śluzowej macicy.
To wskazuje na to, że zakres działania hormonów tarczycy, jest naprawdę szeroki. Zaczynają one działać, kiedy tylko przedostaną się do wnętrza komórek organizmu, a tam zachodzi proces połączenia się hormonów z receptorami jądrowymi. To połączenie hormonów tarczycy z receptorami sprawia, że dochodzi do zmian w ekspresji genów. Do prawidłowej pracy całego organizmu niezbędne jest prawidłowe stężenie wszystkich hormonów tarczycy. Do negatywnych efektów może dojść zarówno przy niedoborze, jak i nadmiarze T3 i T4.
Jakie są przyczyni niedoboru hormonów tarczycy?
Są przypadki, kiedy w organizmie człowieka jest za niskie stężenie hormonów tarczycy. W takiej sytuacji mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, takie jak:
- Długotrwałe uczucie zmęczenia,
- Suchość skóry,
- Zaburzenia czynności serca,
- Zaparcia,
- Zaburzenia koncentracji,
- Szybki przyrost masy ciała,
- Wypadanie i łamliwość włosów,
- Problemy z pamięcią,
- U kobiet – zaburzenia miesiączkowania.
W przypadku niedoboru hormonów tarczycy rozpoznaje się niedoczynność gruczołu. Jest wiele rodzajów tego schorzenia, a jego objawy często mylone są z chorobą Hashimoto.
Facebook
RSS