Kiedy stajesz się początkowym sportowcem w twojej głowie pojawia się wiele pytań dotyczących ćwiczeń, diety i suplementów. Starasz się, by twoje treningi wyglądały jak najbardziej profesjonalnie, by jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonego celu. Dziś dowiemy się jakie pytania najczęściej zadają początkowi sportowcy.
Iść na siłownię, czy nie?
Wiele początkujących sportowców zastanawia się, czy warto iść na siłownię. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby, które mają więcej czasu mogą pozwolić sobie na układanie planu dnia pod harmonogram ćwiczeń na siłowni. Jednak osoby, które pracują od porannych godzin, a do domu wracają kiedy jest już ciemno nie mają możliwości udania się na siłownie. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie zdecydujemy się trenować. Ważne jest to, gdzie jest nam łatwiej się zmotywować do ćwiczeń oraz jakie mamy możliwości fizyczne. Osoby początkujące nie potrzebują tak dużego obciążenia jakie dostępne jest w siłowni. Jednak z czasem po kilku miesiącach konieczne będzie zwiększenie obciążenia, co może nam nie pozostawiać wyboru, a naszym kolejnym krokiem będzie zapisanie się na siłownię. Jednak istnieje możliwość dokupowania obciążenia, a to wydaje się znacznie tańsza opcja niż kupienie karnetów do siłowni, które często kosztują więcej niż sto złotych na miesiąc.
Ile trzeba ćwiczyć?
Początkujący sportowcy zastanawiają się ile trzeba ćwiczyć, by jak najszybciej osiągnąć cel. Wszystko jednak zależy do tego jaki cel sobie postawiliśmy. Jeśli naszym głównym celem jest zwiększenie masy mięśniowej to konieczne jest ćwiczenie co najmniej trzy razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy ćwiczeniami konieczne jest zrobienie sobie dwóch dni przerwy, które są niezbędne do zajścia procesów regeneracyjnych. Jednak jeśli celem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej to ćwiczenia mogą obywać się nawet pięć razy w tygodniu. Przerwa dla mięśni również jest niezbędna, ale wystarczy dwadzieścia cztery godziny, by organizm był w stanie wykonać kolejne ćwiczenia bez pojawiania się nieprzyjemnych powikłań.
Jak powinna wyglądać dieta sportowca?
Tutaj również liczy się to jaki jest nasz cel. Jeśli ćwiczymy, by zgubić zbędne kilogramy, to warto ograniczyć spożywanie węglowodanów oraz tłuszczy. Konieczne może okazać się przejście na dietę redukcyjną. Nie jest to dieta wymagająca, ale bardzo skuteczna. Warto również do diety wprowadzić składniki, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Do najbardziej skutecznych należą imbir, płatki owsiane, przyprawy. Jednak jeśli ćwiczymy, ponieważ naszym celem jest zwiększenie masy mięśniowej dieta powinna składać się z białek, aminokwasów, węglowodanów oraz niewielkiej ilości tłuszczu. Przed każdym treningiem konieczne jest zjedzenie odpowiedniego posiłku, który doda energii oraz zwiększy wytrzymałość siłową. A dwie godziny po skończonym treningu trzeba spożyć posiłek, który do organizmu dostarczy duże ilości białek, aminokwasów, witamin i minerałów. Czyli składników, które biorą udział w regeneracji i rozbudowie tkanek mięśniowych.
Czy warto sięgać po suplementy diety?
Doświadczeni sportowcy mają w swojej codziennej diecie poszczególne suplementy diety, które uzupełniają posiłki oraz wspomagają pracę całego organizmu. Przez to wielu początkujących sportowców zastanawia się, czy warto jest sięgać po suplementy diety. Jeśli nie ćwiczymy regularnie, to nie potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Warto również pamiętać, że na początku najlepiej jest wykorzystać swój potencjał siłowy, a dopiero potem wspomagać mięśnie suplementami diety. Tak więc w początkowych tygodniach treningowych najlepiej jest zrezygnować z odżywek białkowych, keratyny, czy aminokwasów BCAA. Z czasem jednak suplementy diety mogą okazać się niezbędnym uzupełnieniem dla codziennej diety.
Facebook
RSS