Białko jest składnikiem, który warunkuje wzrost i regenerację komórek i tkanek w organizmie. Ze względu na to, należy je dostarczać zgodnie z zapotrzebowaniem. To w jakich ilościach potrzebujemy białka zależy od naszego stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej i masy ciała. Białko odpowiada za regulacje pracy całego organizmu, a wpływa również na procesy metaboliczne. Ten składnik stanowi około dwudziestu procent masy naszego ciała, a głównie wchodzi w skład mięśni. Białka zbudowane są z aminokwasów, które dzieli się na endogenne (wytwarzane w organizmie) i egzogenne (niezbędne aminokwasy, które dostarcza się wraz z pokarmem).
Białko na odchudzanie
Białko w diecie odchudzającej diecie jest składnikiem, który odgrywa kluczową rolę. Od pewnego czasu proteiny stały się popularnym składnikiem diet redukcyjnych, a przyczyną tego jest niska kaloryczność białek, a także słaba dostępność energetyczna. Założeniem popularnej diety białkowej na odchudzanie, jest to, że zwiększenie podaży protein w diecie znacząco ułatwi utratę zbędnych kilogramów. Jest to po części prawd, jednak warto pamiętać, że białko nie magazynuje się w organizmie, tak jak to jest w przypadku tłuszczu, czy węglowodanów. Jego nadmiar jest metabolizowany w wątrobie, a następnie zostaje wydalony przez nerki w postaci mocznika i ciał ketonowych. Jeżeli spożywamy za duże dawki białek przez dłuższy czas, to narządy, które są odpowiedzialne za metabolizm są obciążone, a to może prowadzić do dysfunkcji ich funkcjonowania.
To właśnie dlatego osoby, które cierpią z powodu choroby nerek, czy wątroby powinny szczególnie uważać, by nie spożywać nadmiernej ilości protein. Stosowanie białka w czasie diety odchudzającej przyczynia się do uczucia sytości, a także sprawia, że aktywność metabolizmu, jest dłużej pobudzona, a jest to możliwe dzięki przedłużonej termogenezie poposiłkowej. U osób, które chcą skutecznie zmniejszyć masę swojego ciała, zalecana dawka białek, to około 1,2 gramy białek na każdy kilogram masy ciała. Dodatkowo warto pamiętać, by jedna porcja białek nie przekraczała 40 gramów.
Jakie białko na odchudzanie, jest najlepsze?
Białka powinny stanowić około 15 procent naszej diety, jednak znaczenie ma również, to jakie białka wybierzemy. Zdaniem specjalistów optymalne uznaje się dostarczenie białek pochodzenia zwierzęcego w dawkach 40-60 procent, a resztę dziennego zapotrzebowania powinny stanowić białka pochodzenia roślinnego. Białka dzieli się pod względem zawartości aminokwasów. I tak mamy białka pełnowartościowe, które zawierają pełen komplet aminokwasów, a także białka niepełnowartościowe, którym brakuje co najmniej jednego cennego aminokwasu. Uznaje się, że białka pochodzenia zwierzęcego posiadają pełen komplet niezbędnych aminokwasów, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Produkty, które powinny w większości dostarczać proteiny do naszego organizmu, to:
- Mięso,
- Ryby,
- Produkty mleczne,
- Soja- jedyna roślina pełno-białkowa.
Facebook
RSS