O idealnej sylwetce plażowej marzymy każdego roku, gdy zbliża się termin urlopu. Spalanie tłuszczu kojarzy się nam jednak bardziej ze sztuką tajemną niż prostymi zasadami. Jak się okazuje, zgubienie zbędnych kilogramów nie musi być trudne. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku ważnych punktach.
1. Ogranicz kaloryczność
Podstawą do zrzucenia zbędnego tłuszczu jest ograniczenie spożywanych kalorii. Musimy bowiem wytworzyć deficyt kaloryczny. Co to oznacza? Wydatek kaloryczny, czyli energia potrzebna do podtrzymania funkcji życiowych oraz ta zużyta na naszą aktywność, musi być wyższy niż spożyte kalorie zawarte w pożywieniu. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wielu czynników, m.in. płci, wieku, wzrostu, wagi oraz stylu życia. Nadwyżka kaloryczna najczęściej dotyczy osób, które prowadzą siedzący tryb życia oraz spożywają wysokokaloryczną żywność (słodycze, przekąski, fast food). Ograniczenie i w miarę dokładna kontrola spożywanych kalorii to podstawa do spalenia tłuszczu.
2. Nie głoduj!
Mogłoby się wydawać, że ten punkt przeczy punktowi pierwszemu. Nic bardziej mylnego. Jednym z popularniejszych błędów podczas odchudzania jest restrykcyjna dieta, podczas której non stop jesteśmy głodni. Pamiętaj, że wysiłek fizyczny oraz intelektualny wymaga od nas sporej dawki energii, którą musisz dostarczyć z pożywienia. Nie można więc głodować, tym bardziej, że może to przynieść odwrotny skutek. W głodzie łatwiej rzucić się na ciastka, chipsy i inne puste kalorie. Podstawą każdej diety jest więc syty, zbilansowany posiłek pełny makro- i mikroelementów.
3. Ćwicz regularnie
Czasem trudno się zmotywować. Regularne treningi to jednak konieczność. Nie trzeba utożsamiać ich z katorgą. Mogą być krótkie i niekoniecznie bardzo intensywne. Doskonale sprawdzą się 30-minutowe sesje cardio (np. pływanie, jazda na rowerze, bieganie, spacer) lub interwały (np. tabata). Te ostatnie mają dodatkową zaletę, jaką jest dług tlenowy. Sprawia on, że spalamy kalorie jeszcze wiele godzin po treningu, gdyż utrzymywany jest wówczas podwyższony metabolizm. Inną formą aktywności mogą być ćwiczenia siłowe, które co prawda spalają mniej kalorii, ale w zamian wzmacniają mięśnie i ujędrniają skórę.
4. Wybierz rower
Udogodnienia naszych czasów bywają jednocześnie naszą zmorą. Do pracy jeździmy samochodem, a na wysokie piętro wjeżdżamy windą. Nawet rowery i hulajnogi mają dziś elektryczne wspomaganie. Aby zachować kondycję i niską tkankę tłuszczową warto zrezygnować z tych dobrodziejstw. Zamiast czekać na autobus, weź rower lub przejdź ten dystans pieszo. Zrezygnuj z windy na rzecz schodów. Jeśli potrzebujesz motywacji, zainstaluj aplikację, która będzie liczyć przebyte kroki. To świetny sposób na przyspieszenie metabolizmu, a w konsekwencji, na spalanie tłuszczu.
5. Zrezygnuj z przekąsek
Czekolada, chipsy, ciastka, słodkie napoje – wszyscy je uwielbiamy. Spożywanie cukru bywa uzależniające, bowiem towarzyszy mu wydzielanie się endorfin – hormonów szczęścia. Niestety, żadna z tych przekąsek nie zaspokoi naszego głodu ani nie dostarczy składników odżywczych naszemu organizmowi. Nie trzeba całkowicie wyrzucać ich z diety, wystarczy je ograniczyć. Dzięki temu będziemy mogli pozostałą pulę kaloryczną zaspokoić pożywieniem zdrowym, sytym i pełnowartościowym.
6. Pamiętaj o białku
Częstym problemem podczas odchudzania jest to, że pozbywamy się nie tylko tłuszczu, ale i mięśni. Spożywanie stosunkowo dużej ilości białka podczas redukcji jest ważne, bowiem pomaga nam zachować masę mięśniową. Dodatkowo białko jest trawione wolno, więc wzmaga proces termogenezy i zapewnia sytość na dłużej. Nie musisz obawiać się także tłuszczu, gdyż dowiedziono, że diety niskowęglowodanowe są bardzo skuteczne w walce ze zbędnymi kilogramami. Nie możesz dostarczyć odpowiedniej ilości białka z pożywienia? Postaw na łatwo wchłanialne odżywki białkowe.
7. Ćwicz nogi
Mięśnie nóg należą do największych mięśni w ciele człowieka. Ciężkie przysiady wymagają największego skupienia i wysiłku. Nic więc dziwnego, że ćwiczenia takie jak przysiad czy martwy ciąg zaliczane są do najlepszych. Ćwiczenie całego ciała nie dość, że doskonale rozwinie mięśnie, to na dodatek pozwoli pozbyć się tłuszczu. Badania wykazały, że treningi nóg pomagają walczyć z trudnym do pozbycia się tłuszczem w okolicach brzucha, bioder oraz ud.
8. Podkręć spalanie
Doskonałym „wspomagaczem” odchudzania są tzw. spalacze tłuszczu. Choć nie zastąpią ćwiczeń ani diety, to ich rola może być bardzo odczuwalna. Podkręcają metabolizm, ułatwiają uwalnianie się kwasów tłuszczowych oraz glicerolu, a także zapewniają lepsze spalanie komórek tłuszczowych. Mają szereg innych funkcji, jak zapewnienie uczucia sytości czy pozbycie się nadmiaru podskórnej wody. Bezpieczne spalacze tłuszczu to środki, których nie warto się obawiać.
9. Pamiętaj o śnie
Opisaliśmy już kilka restrykcji, teraz czas na… odpoczynek. Jest on niezbędny do odchudzania. Umożliwia regenerację organizmu a także pozwala walczyć z kortyzolem (hormon stresu), który bywa dla nas bardzo wyniszczający. Podczas snu wydziela się także hormon wzrostu. Ogranicza on odkładanie się tłuszczu oraz bierze udział w procesie budowania masy mięśniowej. Dobry sen to waluta, której nie warto oszczędzać.
Facebook
RSS