
Jeszcze do niedawna siłownie były małymi przybytkami poupychanymi w osiedlowych piwnicach. Propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej sprawiło, że dziś kluby fitness zajmują najbardziej prestiżowe miejscówki w mieście. Ale jaką siłownię wybrać, aby spełniła wszelkie nasze oczekiwania? W większych miastach do wyboru mamy wiele siłowni i każda z nich kusi czymś innym. Oto 10 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru siłowni.
1. Godziny otwarcia
Zaczniemy od rzeczy prozaicznej, czyli od godzin, w których siłownia jest czynna. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza wtedy, jeśli lubisz ćwiczyć o bardzo wczesnych lub późnych porach. Wiele dużych siłowni otwartych jest od wczesnego ranka (5:00 – 6:00) aż do późnych godzin wieczornych (22:00 – 24:00), niektóre są nawet całodobowe, jednak z pewnością natkniesz się takie, które są otwarte w bardzo wąskim zakresie godzinowym. Oprócz tego, że mocno ograniczają pory treningów (zwłaszcza, jeśli pracujesz w nietypowych godzinach), to na dodatek często są przez to przeludnione. Zwróć uwagę także na to, czy siłownia dostępna jest w weekendy i święta. Wiele placówek jest wówczas zamykanych lub otwieranych na kilka godzin.
Tutaj kupisz najlepsze odżywki białkowe!
2. Jakość sprzętu
Od liczby stanowisk i maszyn znacznie ważniejsza jest ich jakość. Skrzypiące maszyny, rozpruta tapicerka i odpadające zabezpieczenia to na wielu siłowniach chleb powszedni. Nie kieruj się wyłącznie nowością sprzętu: wiele starszych, porządniejszych maszyn będzie bardziej użytecznych, niż nowy sprzęt kiepskiej jakości. Wysokiej jakości sprzęt różni się też tym, że umożliwia wielopłaszczyznową regulację, co nie tylko zwiększa wygodę ćwiczeń, ale i ich bezpieczeństwo. Tego typu maszyny są też lepiej zaprojektowane, co bardziej odpowiada naturalnym ruchom ludzkiego ciała i nie wymusza na ćwiczącym nieprawidłowej techniki. Zwróć uwagę nie tylko na sprzęt do ćwiczeń siłowych, ale i maszyny do cardio. Ćwiczenie na tanich orbitrekach, rowerkach i bieżniach może skończyć się kontuzją.
3. Sztangi, hantle i obciążenia
Dobra siłownia powinna posiadać dużą liczbę sztang, hantli i obciążeń, które są podstawą treningu siłowego. Jeśli musisz spędzać wiele minut na poszukiwaniu obciążeń lub hantli, lepiej odpuść sobie to miejsce. Obciążenia te powinny być nie tylko liczne, aby mogło z nich skorzystać wiele osób, ale i zachowane w dobrym stanie. Sprawdź przede wszystkim, czy nie odchodzi od nich guma oraz czy nie wypadła środkowa metalowa tuleja, która przylega do sztangi. Obciążenia nie powinny się chybotać ani samoczynnie obracać na sztandze.
Co zaś się tyczy sztang, dobre siłownie posiadają sztangi olimpijskie, z łożyskowanym miejscem na obciążenia. Sztangi te ważą 20 kg i są przystosowane do nakładania dużych obciążeń. Nie powinny być wygięte, zardzewiałe ani rozklekotane. Zwróć uwagę na to, jaka jest różnica pomiędzy kolejnymi wagami hantli. Aby móc sprawnie progresować, ich waga powinna zwiększać się co 2 – 2,5 kg (powyżej 10 kg) oraz co 1 kg (do 10 kg). Jeśli różnica ta wynosi 5 kg, progresowanie będzie znacznie cięższe.
Najlepsze staki kreatynowe – znajdziesz je tutaj!
4. Różnorodność sprzętu
Choć do wykonania pełnego treningu wystarczy zwykła sztanga z obciążeniami, zwróć uwagę na pozostały sprzęt. Różnorodność pozwoli Ci cieszyć się treningiem, zaskoczyć mięśnie nowym bodźcem czy po prostu skorzystać z alternatywnego ćwiczenia, jeśli jedno ze stanowisk będzie zajęte. Oprócz maszyn, wyciągów i ławeczek dobra siłownia powinna mieć do dyspozycji gumy oporowe, pasy TRX, ekspandery, piłki lekarskie oraz różnego rodzaju sprzęt do treningu funkcjonalnego. Dużą wartością będzie amortyzowane stanowisko do wykonywania martwych ciągów i przysiadów, na którym można bezpiecznie zrzucić sztangę z wysokości, bez ryzyka uszkodzenia podłogi.
5. Przestrzeń
Rzeczą, którą łatwo pominąć w wyborze siłowni jest… przestrzeń. Gęsto upakowane sprzętem siłownie wydają się imponujące, jednak na dłuższą metę będą niefunkcjonalne. W dobrej siłowni powinno być miejsce na rozgrzewkę, rozłożenie maty lub wykonanie ćwiczeń bez sprzętu (np. pompek). Powinieneś mieć także miejsce do wykonania wykroków chodzonych lub spaceru farmera. Nie wspominając już o tym, że większa ilość miejsca pomiędzy stanowiskami to podstawa bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.
6. Stan szatni i sanitariatów
Przestronna szatnia, pojemna szafka na ubrania, czyste sanitariaty, ciepłe woda – to rzeczy oczywiste, jednak nie dla wszystkich siłowniach. W wielu z nich brakuje tak podstawowych rzeczy jak ławki, na których można usiąść lub półka prysznicowa, na którą odłożysz szampon oraz żel pod prysznic. Jeśli prysznice są brudne, a w szatni jest zimno, to znak, że lepiej nie wykupować w tym miejscu karnetu.
7. Kadra trenerska
Jeśli jesteś początkującym, zadbaj o to, by w cenie karnetu mieć opiekę trenerską. Trener personalny pełniący dyżur zwróci uwagę na Twoją technikę ćwiczeń, wyeliminuje błędy i uchroni Cię od kontuzji. Nie bój się także podejść, by o coś zapytać lub poprosić o pomoc – większość trenerów z chęcią Ci pomoże. Dobre siłownie oferują kilka darmowych indywidualnych treningów personalnych, podczas których trener ułoży Ci plan treningowy oraz dietę, a także przeanalizuje skład Twojego ciała.
8. Parking oraz dojazd
Wybierając siłownię, zwróć uwagę na dojazd do siłowni. Ideałem jest mieć siłownię na wyciągnięcie ręki, ale nie zawsze warto wybierać najbliższy klub fitness. Czasem lepszą ofertę będzie miał ten oddalony, do którego należy dojechać. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że dojedziesz do niego bezproblemowo za pomocą komunikacji miejskiej lub samochodem. Sprawdź ile autobusów i tramwajów do niego dojeżdża, jak daleko znajduje się przystanek oraz w jakich godzinach będziesz mieć zapewniony transport. Jeśli zaś zamierzasz dojeżdżać samochodem, weź pod uwagę łatwość znalezienia miejsca parkingowego oraz korki w godzinach szczytu. O ile latem będziesz mógł skorzystać z roweru, to zimą utrudniony dojazd będzie skutecznie zniechęcał do treningów.
9. Karnet
Czym może zaskoczyć Cię karnet? Wieloma rzeczami. Przede wszystkim sprawdź, czy w umowie nie ma ograniczeń dotyczących: liczby wejść, czasu przebywania, godziny wejścia na siłownię. To już rzadkość, ale wciąż można się z takimi kwiatkami spotkać w przypadku karnetów studenckich lub promocyjnych. Wybierając karnet sprawdź także, czy masz możliwość zawieszenia go lub rezygnacji. Pozwoli Ci to nie tracić pieniędzy podczas długiego wyjazdu lub kontuzji. Przeanalizuj także samą cenę: jeśli zamierzasz i tak ćwiczyć tylko rano, czasem warto wziąć karnet poranny, który jest znacznie tańszy od karnetu open.
10. Zajęcia dodatkowe
Większość klubów fitness oferuje w cenie karnetu dodatkowe zajęcia, np. spinning, zumbę, jogę, aerobik, TRX-y, kalistenikę, sztuki walki, boks oraz wiele innych aktywności. Nie warto ich bagatelizować, bo mogą być doskonałym uzupełnieniem treningu siłowego. Pamiętaj także, że nie samym treningiem człowiek żyje i warto mieć w cenie karnetu np. saunę, jaccuzzi, masaż lub inne rzeczy, które pomogą Ci się zregenerować.
11. Atmosfera
Ostatnia rzecz to ta, którą musisz wyczuć sam. W siłowni powinieneś się po prostu dobrze czuć. Wpływ na atmosferę w siłowni ma wiele rzeczy: jej wystrój, muzyka, lokalizacja, oświetlenie ale przede wszystkim osoby, które z niej korzystają. Zastosuj więc zasadę „ciągnie swój do swego” i wybierz takie miejsce, gdzie będziesz czuć się najlepiej. To jasne, że w niektórych siłowniach dominować będą kulturyści, zaś w innym panie uczęszczające na aerobik. Aby to sprawdzić, musisz osobiście odwiedzić siłownię i wczuć się w jej atmosferę. Na szczęście intuicja działa zazwyczaj niezawodnie i zdanie na temat siłowni wyrobisz sobie już podczas treningu próbnego.
Facebook
RSS