Podczas jesieni i zimy nie mamy ochoty na wychodzenie z domu. Zmniejsza się nasza aktywność fizyczna, ponieważ nie mamy ochoty na ruch, zwłaszcza kiedy na dworze jest zimno i ciemno. W tym okresie przestajemy dbać o prawidłową dietę. Częściej sięgamy po słodkie i kaloryczne przekąski, a to może doprowadzić do tego, że zwiększa się masa naszego ciała. Co więc zrobić, by zachować odpowiednią wagę poza sezonem?
Nie zapominaj o białku
W czasie sezonu jesienno –zimowego często ciągamy po fast food, czy innego rodzaju tłuste przekąski. Przez to w organizmie może zabraknąć odpowiedniej dawki białka. A jest to bardzo ważny element w naszej diecie, zwłaszcza jeśli chcemy się odchudzać i zadbać o prawidłową wagę. Spożywając odpowiednie ilości białka zwiększa się u nas uczucie sytości, a to sprawia, że nie mamy ochoty na podjadanie między posiłkami. Białko nie odkłada się w organizmie jako tkanka tłuszczowa, jest ono wykorzystywane na przykład do budowy masy mięśniowej. Podczas wysiłku mięśnie zaczynają pracować, a do tego wykorzystywane są kalorie. Tak więc im więcej białka spożywamy, tym większa jest tkanka mięśniowa, a im więcej tkanki mięśniowej tym więcej kalorii spalamy.
W diecie nie może zabraknąć błonnika
Nieocenioną rolę na pracę układu trawiennego ma błonnik. Jest to nieoceniony i nie można go zastąpić żadnym innym składnikiem. Błonnik zawiera włókna, które wspomagają pracę jelit. Dzięki odpowiedniej dawki błonnika w diecie zwiększa się przyswajalność witamin i minerałów. W jelitach człowieka zalegają resztki pokarmu oraz toksyny. Ich obecność w organizmie przyczynia się to otyłości, uczucia ciągłego nienasycenia, nadwagi, biegunek, zaparć, wzdęć i innych problemów żołądkowych. Spożywając błonnik pozbędziemy się tych dolegliwości. Jest to składnik, który ma za zadanie oczyścić jelita ze złogów, więc pozytywnie wpływa na ich pracę. Jest to również składnik, który tak jak białko zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu nie mamy ochoty na podjadanie, a to skutecznie wspomaga odchudzanie.
Zapomnij o cukrze
Cukier to biała śmierć. I nie bez powodu tak się o nim mówi. Mimo, że nie zalicza się go jako używek, to spożywanie cukru może być uzależniające. Im więcej jemy cukru tym bardziej mamy na niego ochotę. Warto pamiętać o tym, że cukier wysyła błędne sygnały, że nadal jesteśmy głodni. A najczęściej zamiast sięgnąć po pełnowartościowy posiłek wybieramy słodycze i inne przekąski, które w większości składają się z węglowodanów prostych. Mimo, że słodkości są niewiarygodnie pyszne, to są to niestety jedynie puste kalorie, które do organizmu nie wnoszą nic dobrego. Przez to niedługo po spożyciu odkładają się one jako tkanka tłuszczowa. Jeśli chcesz schudnąć i raz na zawsze pozbyć się problemów z otyłością, to koniecznie musisz wyeliminować cukier ze swojej diety.
Zaprzyjaźnij się z tłuszczami
Podczas diety nie możemy zapomnieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. Zdrowe tłuszcze są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Tłuszcze nienasycone, na przykład kwasy tłuszczowe omeg-3 wspomagają pracę układu trawiennego.
Facebook
RSS