Produkty reklamowane jako cudowne środki odchudzające są nieskuteczne, a często także szkodliwe, o czym przekonało się już wiele osób, które poszukiwały łatwego sposobu na wyeliminowanie nadmiernych kilogramów. Pozbycie się nadwagi wymaga odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Z drugiej jednak strony istnieją substancje, dzięki którym realizacja marzeń o szczupłej sylwetce staje się trochę prostsza. Ważną rolę w odchudzaniu odgrywa na przykład witamina D.
Zdaniem specjalistów witamina D (nazywana także kalcyferolem) przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Wraz z wapniem ogranicza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu odpowiedzialnego za gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa. Ponadto kalcyferol zwiększa wydzielanie leptyny, czyli hormonu wysyłającego do mózgu sygnał o sytości. Niedobór witaminy D zwiększa wydzielanie hormonów, które sprawiają, że zamiast spalanie komórek tłuszczowych dochodzi do ich odkładania w postaci tkanki tłuszczowej. Ważną rolę witaminy D w diecie redukcyjnej potwierdziły badania przeprowadzone przez teherańskich naukowców na grupie 77 kobiet. Na poziom kalcyferolu powinny zwrócić uwagę w szczególności te osoby, które mają problem z tak zwaną otyłością brzuszną.
Chociaż witamina D wspomaga odchudzanie, to jest bardzo ważna nie tylko dla osób dążących do redukcji wagi. Kalcyferol wzmacnia kości, zapobiegając rozwojowi takich chorób jak krzywica czy osteoporoza. Ma także istotny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, może zapobiec rozwojowi cukrzycy, a nawet raka. Tymczasem według najnowszych badań niedobór witaminy D może dotyczyć nawet 90% Polaków. W przypadku dorosłego człowieka dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 5µ g. Więcej kalcyferolu potrzebują kobiety ciężarne, dzieci i młodzież. Cennym źródłem witamy D jest promieniowanie słoneczne, ponieważ pod jego wpływem dochodzi do syntezy tejże witaminy w ludzkiej skórze. Niedobory stwierdza się głównie w okresie jesienno-zimowych, jednak nie można ich wykluczyć także w sezonie wiosenno-letnim. W pożywieniu witaminę D znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach, na przykład śledziu, łososiu, makreli i tuńczyku w oleju. Źródłem kalcyferolu są także jaja oraz grzyby. W celu uniknięcia szkodliwych dla zdrowia niedoborów warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Suplementację zaleca się w szczególności osobom będącym na dietach redukcyjnych, kobietom ciężarnym oraz dzieciom. Z drugiej jednak strony nie można przyjmować zbyt dużych dawek witaminy D, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do problemów zdrowotnych, na przykład utraty apetytu, nudności i osłabienia, a także do deformacji płodu i chorób kości u małych dzieci.
Objawy niedoboru witaminy D nie zawsze są właściwie rozpoznawane. Z tego względu przynajmniej raz w roku warto wykonać badanie, mające na celu skontrolowanie poziomu kalcyferolu. W ten sposób można nie tylko ułatwić sobie utrzymanie szczupłej sylwetki, lecz także zapobiec wielu schorzeniom.
Facebook
RSS