Makaron to dla wielu ludzi bardzo ważny element jadłospisu. W Polsce najbardziej popularny jest ten przyrządzony z pszenicy, jednak coraz więcej osób sięga po inne rodzaje makaronu, które są zdrowsze i bezpieczniejsze dla sylwetki.
Makaron ryżowy
Makaron ryżowy odgrywa ważną rolę w kuchni azjatyckiej, szczególnie chińskiej i wietnamskiej. Jest wytwarzany zarówno z białego, jak i z brązowego ryżu. Najczęściej można go spotkać pod postacią cienkich nitek, ale coraz częściej jest produkowany w innych kształtach. Zazwyczaj jest lekko przeźroczysty i ma biały odcień, lecz niekiedy stosuje się kolorowe barwniki, co pozwala na uzyskanie na przykład czarnego albo czerwonego makaronu. Makaron ryżowy nie zawiera glutenu, co jest jedną z przyczyn jego rosnącej popularności. Dla osób, którym zależy na szczupłej sylwetce większe znaczenie ma fakt, że jest to makaron niskokaloryczny. 100 g suchego makaronu ryżowego dostarcza 290 kcal, podczas gdy w 100 g makaronu pszennego jest ich 370. Makaron wytwarzany z ryżu jest źródłem witamin i składników mineralnych, między innymi magnezu, potasu i żelaza. Znajdują się w nim cenne aminokwasy, między innymi izoleucyna, leucyna, fenyloalanina i kwas asparaginowy. Przyrządzenie makaronu ryżowego jest bardzo proste, ponieważ nie wymaga gotowania. Wystarczy zalać go wrzącą wodą. Łagodny smak makaronu to jego kolejna zaleta, ponieważ pozwala na łączenie z różnymi dodatkami. Idealnie komponuje się z warzywami, rybami, grzybami, owocami morza i sosami.
Makaron gryczany
Na uwagę zasługuje również makaron gryczany, którego zaletą jest wysoka zwartość błonnika pokarmowego. W 100 g makaronu znajduje się go aż 5 g. Wprawdzie kaloryczność makaronu gryczanego jest wyższa niż ryżowego, ale niższa niż w przypadku makaronu pszennego. Makaron wytwarzany z gryki jest popularny przede wszystkim we Włoszech oraz w Japonii. W Italii nazywa się go pasta di grano saraceno, natomiast w „kraju kwitnącej wiśni” – soba. Makaron gryczany zawiera witaminy B1, B3 i C, żelazo, wapń, magnez i fosfor. Podobnie jak makaron ryżowy, stanowi źródło cennych dla organizmu aminokwasów. Znajduje się w nim między innymi lecytyna, lizyna, koenzym Q10 i lipidy. Ten rodzaj makaronu stanowi dobrą alternatywę dla pszennego także ze względu na fakt, że nie zakwasza tak bardzo organizmu, a zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej to problem, który dotyka znaczną część społeczeństwa. Makaron gryczany doskonale pasuje do potraw włoskich i japońskich. Może być spożywany przez osoby nietolerujące glutenu lub chorujące na celiakię.
Makaron sojowy
Ciekawostką dotyczącą makaronu sojowego jest to, że wbrew swojej nazwie nie jest wytwarzany z soi, tylko ze skrobi fasoli mung albo ziemniaków. Tak samo jak w przypadku makaronu ryżowego nie jest konieczne gotowanie, a jedynie zalanie makronu wrzątkiem albo usmażenie go na oleju. Makaron sojowy zawiera najwięcej białka ze wszystkich rodzajów makaronu. Charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym od makaronu pszennego, tak więc uczucie sytości po jego zjedzeniu trwa dłużej.
W trakcie odchudzania nie trzeba rezygnować z jedzenia makaronu, bez którego trudno wyobrazić sobie niektóre potrawy. Ważne jest to, żeby wybierać odpowiedni rodzaj makaronu i nie jeść go w nadmiernych ilościach. Makarony przedstawione powyżej stanowią najlepszą propozycję dla wszystkich, którym zależy na szczupłej sylwetce.
Facebook
RSS