Pizza stała się jednym z najpopularniejszych dań na całym świecie. Wiele osób sięga na nią kilka razy w tygodniu, a każdy z nas uwielbia jej smak. Jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę, jakie wartości odżywcze ma pizza. Czas się przekonać ile kalorii ma pizza, jakie istnieją jej rodzaje oraz, czy pizza może być zdrowym daniem, które możemy jeść, nie mając wyrzutów sumienia?
Pizza- jakie są jej rodzaje jaki jest jej skład?
Na świecie jest wiele rodzajów pizzy. Te, które jemy obecnie, różnią się pod wieloma względami, od tej pierwotnej, która została stworzona i wynaleziona we Włoszech. Jedną z najpopularniejszych jest pizza neapolitańska. Jest to pizza na cienkim cieście. W obecnych czasach wyróżnia się jej dwa rodzaje. Pierwsza to margherita, czyli pizza z pomidorami, plastrami mozzarelli, bazylią, oliwą z oliwek. Druga to marinara, która zawiera pomidory, czosnek, oliwę i oliwek, a także oregano. Każda kolejna pizza to już rozbudowana wersja tej podstawowej. Niestety mają one więcej dodatków, a to sprawia, że zwiększa się ich kaloryczność. Pierwotna pizza nie zawierała wiele składników, robiona była na cienkim cieście, więc nie była ona tak silnie kaloryczna, jak te, które obecnie się tworzy. Do wyboru mamy nie tylko cienkie lub grube ciasto, ale również setki dodatków, które możemy dobierać według uznania.
Wartości odżywcze pizzy margherita w 100 gramach
Wartości kaloryczne – 240 kalorii,
Tłuszcz – 8,5 gramów
Białka – 13 gramów
Kwasy tłuszczowe nasycone – 4 gramy,
Kwasy tłuszczowe jednonasycone – 2 gramy,
Kwasy tłuszczowe wielonasycone – 1 gram,
Błonnik – 4 gramy,
Węglowodany – 25,5 gramów.
Witaminy
Witamina B1, 8 procent dziennego zapotrzebowania
Witamina B2, 8 procent dziennego zapotrzebowania
Witamina B6, 4 procent dziennego zapotrzebowania
Witamina B12, 21 procent dziennego zapotrzebowania
Niacyna, 2 procent dziennego zapotrzebowania
Witamina C, 10 procent dziennego zapotrzebowania
Witamina A. 20 procent dziennego zapotrzebowania
Minerały
Wapń – 20 procent dziennego zapotrzebowania,
Sód – 35 procent dziennego zapotrzebowania,
Potas – 6 procent dziennego zapotrzebowania,
Cynk – 6 procent dziennego zapotrzebowania,
Żelazo – 1 procent dziennego zapotrzebowania.
Czy pizza jest zdrowa?
Wiele osób sięgając po pizzę myśli, że jest ona niezdrowym i kalorycznym daniem. Trzeba jednak wiedzieć, że jest ona bogata w cenne białka, które są niezbędne dla organizmu każdego człowieka, ponieważ dostarczają one wartościowe aminokwasy. Dodatkowo jest to danie, które uzupełniać może niedobory wapnia, a ten minerał jest odpowiedzialny za budowanie kości, a także zmniejsza ryzyko spadku masy kostnej, która dotyczy osób w podeszłym wieku. Pizza do organizmu dostarcza fosfor, który buduje kości i zęby, a także ma wpływ na DNA i RNA. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale pizza to również źródło selenu, a ten ma właściwości antyoksydacyjne. Może się więc okazać, że jedzenie pizzy nie jest tak złe, jak mogło nam się wydawać. Trzeba jednak postępować z nią ostrożnie i nie sięgać po nią za często.
Facebook
RSS