Witaminy należą do substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ustroju. Mają one wpływ na wiele procesów i narządów, a w tym również na mięśnie. Każdy sportowiec, a zwłaszcza kulturysta powinien zdawać sobie sprawę, że oprócz białka, węglowodanów i tłuszczy na rozwój mięśni wpływają również witaminy. Bez ich odpowiedniego stężenia w organizmie może dojść do rozpadu tkanki mięśniowej, osłabienia struktury kośćca, a także do wielu innych zaburzeń w ludzkim organizmie. Czas dowiedzieć się, które witaminy mają największy wpływ na mięśnie.
Witamina E i jej wpływ na mięśnie
Bezwzględnie jedną z ważniejszych witamin, które mają ogromny wpływ na mięśnie człowieka, jest witamina E. Jest ona odpowiedzialna za ochronę błon komórkowych. Jest to bardzo istotne działanie, ponieważ większość procesów metabolicznych, które zachodzą w organizmie człowieka są zależne od prawidłowego funkcjonowania błon komórkowych. Ten ważny proces ma wpływ na między innymi regenerację i prawidłowy wzrost komórek mięśni. Witamina E wpływa również na proces transportu składników odżywczych do wszystkich komórek. Ma to ogromny wpływ na rozwój komórek mięśniowych. Składnik ten uważany jest w naturze, za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a więc skutecznie chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, a to wspomaga ochronę komórek mięśniowych, dzięki czemu przyśpieszają procesy typu naprawa i wzrost. Źródła witaminy E to między innymi:
- Olej sojowy,
- Olej słonecznikowy,
- Migdały,
- Olej lniany,
- Sałata,
- Kapusta,
- Masło.
Jak witamina A wpływa na mięśnie?
Ten składnik bierze udział w syntezie białek, a jest to główny proces, który odpowiada za prawidłowy wzrost mięśni. Witamina A bierze udział w procesie produkcji glikogenu, a to składnik, który ma dominujący wpływ na poziom energii w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń. Uzupełnienie poziomu tej witaminy u sportowców jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania mięśni, zwłaszcza że aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszenia poziomu tego składnika w organizmie. To dlatego kulturyści szczególnie powinni uważać na ten składnik w czasie treningów. Źródłem witaminy A są:
- Olej z wątroby dorsza,
- Marchew,
- Natka pietruszki,
- Szpinak,
- Dynia,
- Pomidor,
- Ser żółty.
Witamina B7 – jak wpływa na mięśnie?
Witamina B7 wpływa na syntezę i rozkład tłuszczów, aminokwasów i węglowodanów, a są to istotne procesy, które mają ogromne znaczenie przy budowie masy mięśniowej. Odpowiada ona za prawidłowy rozrost komórek, w tym również mięśniowych. Bierze udział w syntezie glukozy, a jest to proces, który nazywany jest potocznie produkcją energii, a ma on wpływ na witalność, siłę i dobre samopoczucie. Składnik ten ma swój udział w procesie tworzenia hemoglobiny, a jest to związek, który odpowiada za przenoszenie tlenu, co wpływa na natlenienie mięśni. Źródła witaminy B7, to:
- Orzechy włoskie,
- Migdały,
- Pomidory,
- Marchew,
- Brązowy ryż,
- Żółtko jaj,
- Szpinak
Facebook
RSS