Zdrowie

Katar – jak w domowych warunkach leczyć katar?

Katar – jak w domowych warunkach leczyć katar?

Katar jest potocznie nazywany nieżytem nosa. Jest to choroba wirusowa, która najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Niestety karatem bardzo łatwo możemy się zarazić. Wystarczy, że w sklepie lub w innym miejscu publicznym przejdziemy obok osoby, która kicha, a następnego ranka ty również możesz mieć problem z katarem. Szacuje się, że leczenie kataru może zająć siedem dni, a jednak możesz wyleczyć go jeszcze szybciej. Sprawdź, jak to zrobić w domowych warunkach.

Jakie są przyczyny kataru?

Katar jest chorobą górnych dróg oddechowych, która wywołana jest najczęściej przez wirusy. Do najczęstszych infekcji wirusowych, które wywołują katar należą:

  • Adenowirusy – występują one przez cały rok,
  • Coronawirusy – najczęściej atakują one wczesną wiosną i przez całą zimę.
  • Rhinoworusy – do infekcji dochodzi najczęściej w czasie wiosny, lata i jesieni.

Bywa również tak, że katar może być spowodowany infekcją bakteryjną. Jednak trzeba pamiętać, że ten rodzaj kataru występuje znacznie rzadziej. Zarazkami można zarazić się bardzo szybko i zachodzi to drogą kropelkową. Tak więc wystarczy, że przejdziesz obok kogoś, kto właśnie kichnął i infekcja gotowa. Przez to jedna osoba chora może w łatwy sposób zarazić tysiące innych osób. Suche powietrze, oziębienie organizmu, czy przegrzanie, może sprawić, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje, a więc może pojawić się u nas katar.

Domowe sposoby na katar

Zdaniem niektórych osób, katar wystarczy jedynie przeczekać. A jednak w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej, ponieważ nieżytu nosa, tak jak innych chorób nie wolno lekceważyć i kiedy pojawią się ich objawy, to należy jak najszybciej zacząć leczenie. Powszechnie uważa się, że nieleczony katar trwa siedem dni, ale nie jest to prawda. Nieleczony katar może trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Poza lekami na karat są dostępne również inne proste domowe sposoby na walkę z katarem, a oto nasze porady, jak walczyć i leczyć z katarem domowymi sposobami:

  • Kiedy zacznie się katar rób inhalacje z olejków aromatycznych. Najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy, z drzewa sosnowego, a także napary z rumianku. Dzięki nim odblokujesz zatkany nos, a dodatkowo pomoże ci to walczyć z nagromadzoną wydzieliną.
  • Nos smaruj maścią z witaminą A. Częste wydmuchiwanie nosa w chusteczki, czy papier może podrażniać skórę, więc nie zapominaj o jej nawilżaniu,
  • Jeżeli katar jest dokuczliwy, a do tego towarzyszą mu również inne objawy przeziębienia lub grypy, to najlepiej sięgnąć po pomoc leków na przeziębienie.
  • Regularnie nawadniaj organizm – pij dużo wody, a także sięgaj po ziołowe napary, które doskonale wspomagają walkę z katarem. Skuteczny okazać się może napar z rumianku.
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone