Po kawę zazwyczaj sięgamy wtedy, gdy brakuje nam energii i czujemy się senni. Niektórzy piją ją z przyzwyczajenia, a jeszcze inni lubią smak kawy. Spożywanie tego aromatycznego napoju może być szczególnie korzystne dla osób dbających o szczupłą sylwetkę. Zawarta w kawie kofeina stanowi bowiem składnik wielu suplementów wspomagających odchudzanie.
Kawa o przemiana materii
Kofeina wspomaga metabolizm i zwiększa ilość wydzielanych soków żołądkowych. Spożyta w większych ilościach wykazuje działanie termogeniczne. Kawa ogranicza także łaknienie, ale trwa to przez krótki czas. Wprawdzie kofeina zawarta w suplementach jest bardziej skuteczna od kawy, lecz picie popularnego czarnego napoju także może przynieść dobre rezultaty. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, żeby nie przekraczać bezpiecznej dawki kofeiny. W ciągu dnia nie powinno się spożywać jej w ilości większej niż 300 mg. W przypadku przyjmowania suplementów z kofeiną należy zatem ograniczyć albo całkowicie zrezygnować z picia kawy, zwłaszcza w przy problemach z nadciśnieniem. W tym miejscu warto wyjaśnić, że kawa pita w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwa dla zdrowia. Negatywna opina towarzyszyła jej od wieków, ale przeprowadzone w ostatnich latach badania dowodzą, że nie ma żadnych powodów, aby całkowicie rezygnować z kawy. Najzdrowsza jest kawa mielona, tak więc dobrze byłoby zastąpić nią kawę rozpuszczalną.
Dietetyczna kawa
Czy picie kawy zawsze ma dobry wpływ na efekty odchudzania? Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Jeżeli chcemy, żeby ten napój pomógł nam zachować szczupłą sylwetkę, a nie przyczynił się do przybrania na wadze, to trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze, kawa powinna być gorzka. Cukier trzcinowy zawiera prawie tyle samo kalorii co biały, dlatego nie ma znaczenia, którego z nich się używa. Niektórzy wymieniają cukier na słodzik. Jest to dobre rozwiązanie wyłącznie wtedy, gdy sięgnie się po naturalne substancje słodzące, na przykład po stewię. Sztuczne słodziki zawierają składniki, których wpływ na zdrowie wciąż jest kwestią dyskusyjną.
Po drugie, nigdy nie dodawaj do kawy śmietanki. Dotyczy to zarówno śmietanek w płynie, jak i tych w proszku. Zawierają one dużo kalorii i tłuszczy, szczególnie szkodliwych dla zdrowia tłuszczy trans. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na picie czarnej kawy. Można bowiem dodać do niej mleka. Najlepiej wybrać to o zawartości tłuszczu 1,5% lub 2%. Znajdują się w nim witaminy A, D i E, a także składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor. Mleko 0%, podobnie jak inne produkty beztłuszczowe, wcale nie jest dobre dla ludzkiego organizmu.
Po trzecie, zachowaj ostrożność, kiedy jesteś w kawiarni. W takich miejscach na filiżankę kawy często decydują się nawet te osoby, które na co dzień je nie piją. Kawa po wiedeńsku, irish cofee, kawa z lodami waniliowymi… kiedy czyta się takie nazwy, to trudno powstrzymać się przed złożeniem zamówienia. Niestety, kawy oferowane w restauracjach i kawiarniach często są bombami kalorycznymi. Zanim zdecydujesz się wypić którąś z nich, przeczytaj listę składników.
Jak poprawić smak kawy
Niektórzy sami wzbogacają kawę kalorycznymi dodatkami, na przykład specjalnymi syropami albo czekoladą. Zwykle robią to ci ludzie, którzy nie przepadają za kawą, ale chcą ją pić, żeby dodać sobie energii. Istnieje kilka produktów, dzięki którym kawa będzie smakowała lepiej, ale nie stanie się źródłem niepotrzebnych kalorii. Znajdują się wśród nich cynamon oraz kakao. Najgorsze są gotowe syropy, które są kaloryczne i zawierają dodatki chemiczne.
Podsumowując, kawa może w pewien sposób wspomóc walkę z nadwagą, chociaż nie jest cudownym środkiem odchudzającym. Kofeina spożywana w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale źle przyrządzona kawa może dostarczyć dużo pustych kalorii. Ważne jest zatem prawidłowe przygotowanie kawy i nieuleganie pokusom podczas wizyt w kawiarni.
Facebook
RSS