Suplementy i odżywki

Kazeina – kiedy warto stosować – jakie ma działanie?

Kazeina – kiedy warto stosować – jakie ma działanie?

Kazeina jest jednym z najpopularniejszych białek stosowanych w odżywkach dla sportowców. Wykazuje ona silne właściwości antykataboliczne, a dzięki temu hamuje rozpad masy mięśniowej. W przypadku kazeiny liczy się to, że proces jej trawienia trwa długo, nawet przez wiele godzin, dzięki czemu mięśnie cały czas są zaopatrywane w wysokie dawki aminokwasów, które są niezbędne do rozwoju mięśni. Czas dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego suplementu diety.

Jak działa kazeina?

Kazeina po spożyciu dochodzi do żołądka, a tam pod wpływem kwasów żołądkowych ścina się, w efekcie tego powstaje śluzowy skrzep, który jest wolno trawiony. Proces trawienia kazeiny może trwać nawet kilka godzin, a przez cały ten czas aminokwasy będą stopniowo uwalniane i dostarczane do mięśni, jako ich niezbędny budulec. Jednak tak długie trawienie ma swoje wady. Podaż białek przez długi czas utrzymywany jest na stałym poziomie, a jednak jest to niższa wartość niż po spożyciu białka serwatkowego. Dla wyjaśnienia, po spożyciu białka serwatkowego w organizmie dochodzi do skoku wyrzutu białek do krwiobiegu, a przy kazeinie proces ten jest wolniejszy i stopniowy. Z tego powodu kazeina ma mniejsze działanie anaboliczne niż serwatka, ale w zamian wykazuje większe właściwości antykataboliczne. Okazuje się, że to białko może hamować rozpad mięśni nawet o 40 procent.

Kazeina micelarna

Kazeina micelarna jest pozyskiwana w procesie odtłuszczania i oczyszczania mleka z zanieczyszczeń i laktozy. Ten rodzaj białka pozyskuje się w niskiej temperaturze, a dochodzi do tego dzięki naturalnej mikrofiltracji, czyli procesie, który przebiega bez użycia chemikaliów. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie kazeiny, która ma nienaruszoną strukturę peptydową, a dodatkowo wykazuje dużą zawartość L-glutaminy i aminokwasów BCAA. Proces pozyskiwania tego rodzaju kazeiny jest droższy i dłuższy niż w przypadku kazeiny wapnia.

Kazeina wapnia

Jeżeli na opakowaniu suplementu diety widnieje nazwa kazeinian, to masz do czynienia z kazeinianem wapnia. Jest to kazeina kwasowa, która powstaje przy procesie produkcji sera. Pod wpływem procesów przy tworzeniu sera, dochodzi do naruszenia struktury białka, a także do zmniejszenia jego aktywności biologicznej. Zachowuje się jednak pełna sekwencja aminokwasowa. Podczas procesu tworzenia się sera, dodaje się do niego wodorotlenek wapnia, który ma za zadanie zneutralizować kwasowość mleka. Ten rodzaj białka stosowany w suplementacji wykazuje wysoką zawartość L-glutaminy.

Warto jednak dodać, że ten rodzaj białka na noc sprawdza się nieco gorzej od kazeiny micelarnej. Jest tak dlatego, że proces trawienia tego białka zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku kazeiny micelarnej. Na rynku pojawia się wiele rodzajów kazeiny, a to micelarna okazuje się najlepsza.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone