Większość osób uważa, że tylko sportowcy doświadczeni powinni zażywać suplementy diety. Mówi się, że na początku najlepiej z nich zrezygnować i w czasie początkowych treningów należy wykorzystywać swój potencjał. Dopiero po odpowiednim czasie warto sięgnąć po wspomagacze. Czy to jednak dobra teoria? Czy rzeczywiście początkowi sportowcy nie muszą brać suplementów diety, a jeśli tak to ile trzeba ćwiczyć, by móc zacząć z nich korzystać?
Czy warto stosować suplementy diety dla sportowców?
Może zanim sprawdzimy, kiedy i czy początkowi sportowcy powinni spożywać suplementy diety warto zadać sobie pytanie, czy są one w ogóle potrzebne? Suplementy diety są stworzone z w pełni naturalnych składników i w niektórych przypadkach z chemicznych dodatków, które mają poprawić właściwości danego produktu. Uważane są one za produkty, które mają za zadanie uzupełnić niedobory w organizmie lub urozmaicić dietę w bogato odżywcze składniki. Dzięki nim poprawia się praca całego organizmu, więc wydaje się, że ich stosowanie jest jak najbardziej konieczne. W przypadku sportowców są szczególnie potrzebne, ponieważ w czasie wysiłku fizycznego z organizmu zostają wytrącone ważne składniki odżywcze, a suplementy diety pomagają uzupełnić braki. Efektów jakich możemy się spodziewać po stosowaniu odżywek dla sportowców jest wiele:
- Mniejsze bóle mięśniowe,
- Szybki wzrost masy mięśniowej,
- Większa wydajność,
- Przyśpieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej,
- Szybsza regeneracja mięśni,
- Wzmocniona odporność,
- Dobre samopoczucie.
Czy sportowcy początkujący powinni stosować suplementy diety?
Wiele badań udowodniło, że to na początku ćwiczeń u początkujących sportowców występuje największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze na przykład na białko. Sportowcy doświadczeni sięgają w tym przypadku po odżywki białkowe, dlaczego więc sportowcy mniej doświadczeni nie mogą tego zrobić? Nie ma ku temu żadnych powodów. Trzeba zaznaczyć, że podczas treningów z organizmu wytrącane zostają ważne składniki odżywcze, a przez wysiłek fizyczny zwiększa się zapotrzebowanie na takie składniki jak białko, węglowodany i tłuszcze. Nie można również zapomnieć o witaminach i minerałach. Te wszystkie składniki powinny znaleźć się w większych porcjach w diecie sportowca. A suplementy diety pomagają urozmaicić dietę we wszystkie te witaminy i minerały. Nie wiadomo skąd pojawiło się stwierdzenie, że początkujący sportowcy nie potrzebują wsparcia suplementów diety. Jest to teza nieprawdziwa.
To ile ćwiczymy ma znaczenie
Oczywiście przyjmowanie wszystkich suplementów dla sportowców na początku zwiększenia naszej aktywności fizycznej wcale nie jest konieczne. Nie wszystkie suplementy są kierowane do grupy początkujących sportowców. Wiele składników jest silnych chemicznie i mają one pozytywne działanie tylko w przypadku ćwiczeń intensywnych i doświadczonego treningu. Jeśli zostałby zastosowane u początkującego miałby podobny efekt, ale organizm sportowca nie byłby przygotowany na taką ilość składników mineralnych, więc pojawiłby się u niego skutki uboczne takie jak na przykład nadmiar energii, rozdrażnienie, czy bezsenność. To tak samo z treningiem, czy dietą. Początkujący nie powinien wybierać diety, czy treningów, które są odpowiednie dla sportowców doświadczonych. Dlatego należy dobierać odpowiednie suplementy do swojego doświadczenia. Na początku wspierającym suplementem diety jest na przykład kreatyna. Jej zadaniem jest zwiększenie naszych sił, dodanie energii. Dzięki spożywaniu tego suplementu diety nasze ćwiczenia stają się efektowniejsze, możemy wykonać więcej powtórzeń, a jego działanie redukuje błędy jakie najczęściej pojawiają się u początkujących sportowców, czyli nieprawidłowego wykonywania powtórzeń. To sprawia, że do procesu rozbudowy i wzmocnienia sił układu mięśniowego dochodzi w szybkim tempie.
Podsumowanie
Suplementy diety dla sportowców są zarówno dla tych doświadczonych i początkujących. Jednak podczas wyboru odżywek warto zwrócić uwagę na jego działanie i przeznaczenie. Dla początkującego najlepsze będą odżywki białkowe, węglowodanowe, witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
Facebook
RSS