Nie tylko kobietom zdarza się popaść w obsesję na punkcie swojej sylwetki. Mężczyźni marzący o muskularnej sylwetce, często sięgają po wspomagacze, które mają ułatwić realizację tego celu. Niestety, nie wszystkie preparaty wspomagające kształtowanie sylwetki są godne polecenia. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku sterydów anaboliczno-androgennych.
Komitet Olimpijski zabronił stosowania tego typu wspomagaczy już w 1975 roku, ze względu na liczne doniesienia odnośnie skutków ubocznych stosowania sterydów. Mimo wprowadzonego zakazu po sterydy anaboliczno-androgenne nadal sięga wielu ludzi. Jest to spowodowane bardzo dobrą skutecznością tych produktów. Sterydy stymulują wzrost masy mięśniowej, a niekiedy także kości, pobudzając syntezę białka albo wapnia. Przed rozpoczęciem stosowania sterydów anaboliczno-androgennych warto jednak zapoznać się z ich skutkami ubocznymi.
Sterydy anaboliczno-androgenne a choroby narządów wewnętrznych
Stosowanie sterydów anaboliczno-androgenicznych wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób serca. Wynika to z faktu, że sterydy podnoszą poziom złego cholesterolu. Porównanie śmiertelności wśród osób stosujących i niestosujących sterydów wykazało, że śmiertelność w pierwszej grupie jest wyższa, a jedną z najczęstszych przyczyn śmierci są zawały serca. Atletom korzystającym ze sterydów anaboliczno-androgennych zaleca się przejście badań lekarskich przed ich zastosowaniem, a także kontrolowanie poziomu cholesterolu podczas przyjmowania sterydów.
Niektóre sterydy mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek. Stopień zagrożenia uzależniony jest od ilości i okresu przyjmowania sterydów. Nerki to organ, którego zadaniem jest filtrowanie i usuwanie z organizmu toksycznych substancji. W przypadku przyjmowania sterydów nerki są bardziej obciążone niż normalnie. Dochodzi do zachwiania równowagi elektrolitowej i wzrostu ciśnienia, co dodatkowo utrudnia nerkom pracę. Pojawiają się wówczas takie problemy jak obrzęk, kolka nerkowa, powiększenie nerek i bóle w krzyżu.
Sterydy obciążają również wątrobę. Ich przyjmowanie może nawet doprowadzić do wystąpienia zespołu Peliosis Hepatis. Wprawdzie jest on dość rzadki, jednak stanowi zagrożenie dla życia, głównie ze względu na późne wykrywanie. Mogą wystąpić także takie problemy jak wewnątrzwątrobowy zastój żółci i toksyczne zapalenie wątroby.
Sportowcy stosujący sterydy anaboliczno-androgeniczne często skarżą się na bóle głowy i brzucha. Te pierwsze spowodowane są przede wszystkim wysokim ciśnieniem, natomiast bóle brzucha to objaw szkodliwego wpływu sterydów na układ pokarmowy.
Sterydy anaboliczno-androgenne a zdrowe psychiczne
Sterydy anaboliczno-androgenne mają negatywny wpływ także na zdrowie psychiczne. Pope i Katz przeprowadzili badania, które wykazały, że u 22% sportowców stosujących takie wspomagacze występują wahania nastroju. Wśród uczestników tego badania zdiagnozowano także inne problemy psychiczne, takie jak zaburzenia depresyjne oraz zaburzenia dwubiegunowe typu I i II. Związek pomiędzy stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych wykazały również inne badania. Studium Malone wykryło epizody hipomanii u 10% sportowców stosujących sterydy. Co więcej, przeprowadzone badania potwierdzają, że wśród przyjmujących sterydy anaboliczno-androgenne znacznie częściej zdarzają się przypadki samobójstw. Dzieje się tak dlatego, że korzystanie z takich wspomagaczy może prowadzić między innymi do aktywacji szlaków sygnałowych, modulacji ekspresji GABA i uwalniania peptydów opiatowych. To obszary ludzkiego mózgu, które są odpowiedzialne za nastrój, stres i depresję.
Sterydy anaboliczno-androgenne a sprawność seksualna
Osoby rozpoczynające przyjmowanie sterydów anaboliczno-androgennych zazwyczaj są zadowoleni z poprawy sprawności seksualnej. To prawda, że na początku może dojść do zwiększenia potencji, jednak jest to działanie tymczasowe. Kiedy organizm przyzwyczai się do obecności sterydu, efekt ten ustępuje, a sprawność seksualna obniża się. Nie można zatem traktować sterydów jako środka zwiększającego potencję u mężczyzn. Co więcej, zakończenie przyjmowania sterydów może prowadzić do obniżenia poziomu produkcji androgenów, a w rezultacie do impotencji i atrofii jąder i zahamowania spermatogenezy. Mężczyźni powinni także pamiętać o tym, że sterydy zwiększają ryzyko przerostu prostaty, a nawet raka gruczołu krokowego.
Sterydy anaboliczno-androgenne a wygląd zewnętrzny
Stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych nierzadko prowadzi do niekorzystnych zmian w wyglądzie. Osoby, które rozpoczęły przyjmowanie sterydów jeszcze przed zakończeniem okresu wzrostu muszą liczyć się z tym, że ich wzrost może być niższy niż powinien. Takie wspomagacze powstrzymują proces wzrostu kości. Należy zaznaczyć, że jest to działanie nieodwracalne. To jeden z powodów, dla których odradza się korzystanie ze sterydów nastolatkom.
Poważnym zagrożeniem jest także feminizacja sylwetki u mężczyzn. Sterydy anaboliczno-androgenne znacznie zwiększają poziom testosteronu, a nadwyżki tego hormonu mogą przekształcić się w żeński hormon płciowy- estrogen. W takiej sytuacji może dojść na przykład do rozwoju ginekomastii, czyli do powiększenia męskich gruczołów sutkowych.
Niekorzystne działanie sterydów obejmuje problemy skórne i łysienie. Wprawdzie sterydy nie wywołują łysienia, jednak nasilają ten proces. Pogorszenie kondycji skóry widoczne jest przede wszystkim u kobiet, ale na tego typu problemy narażeni są również mężczyźni. Pod wpływem sterydów anaboliczno-androgennych dochodzi do powiększenia porów. Skóra staje się szorstka, co także jest zmianą nieodwracalną. Sterydy sprzyjają również trądzikowi oraz tworzeniu się rozstępów.
Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej skutki uboczne, stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych jest złym pomysłem. Na rynku dostępnych jest wiele bezpiecznych dla zdrowia suplementów, które także wspomagają budowę masy mięśniowej. Warto zatem zainteresować się odżywkami na masę, które zawierają głównie białka i węglowodany, a także dodatki takie jak kreatyna, aminokwasy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Można je stosować wraz z innymi suplementami diety, aby treningi były jeszcze bardziej efektywne.
Facebook
RSS