Odchudzanie powinno prowadzić do poprawy stanu zdrowia, jak również wyglądu zewnętrznego. Niektórzy tak bardzo skupiają się na swojej wadze, że sięgają po metody, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, a niekiedy nawet życia. Niezależnie od tego, jak bardzo chcesz schudnąć, powinieneś unikać przedstawiony poniżej pomysłów.
Prowokowanie wymiotów i środki przeczyszczające
W mediach często porusza się temat bulimii. Mogłoby się wydawać, że każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego, jakim niebezpieczeństwem jest prowokowanie wymiotów, w celu pozbycia się z organizmu spożytego wcześniej posiłku. Tymczasem niektórzy uważają, że takie zachowanie nie jest złe, jeżeli nie powtarza się go często. Nie wszyscy mają świadomość tego, jak trudno powstrzymać się od prowokowania wymiotów, jeżeli zrobi się to kilka razy. Wbrew panującemu mitowi wymioty prowokują nie tylko młode dziewczęta. Ci, którzy nie chcą prowokować wymiotów, starają się pozbyć spożytego pożywienia przez zastosowanie środków przeczyszczających. Takie produkty powinny być wykorzystywane wyłącznie w przypadku problemów trawiennych. Nadużywanie ich prowadzi do rozregulowania pracy układu pokarmowego, co bez wątpienia nie ułatwia odchudzania.
Efedryna
Efedryna to składnik leków wykorzystywanych w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Niestety, substancja bywa wykorzystywana w innych sytuacjach, między innymi w trakcie odchudzania. Efedryna w połączeniu z kofeiną hamuje uczucie głodu. Wśród skutków nadmiernego spożywcza efedryny należy wymienić epizody psychotyczne, drgawki, kołatanie serca, tachykardię, lęk i zwiększenie pobudliwości psychomotorycznej. Wprawdzie leki zawierające efedrynę są dostępne na receptę, jednak niektórym udaje się zdobyć ją z nielegalnych źródeł. Bez wątpienia efedrynę należy zaliczyć do niebezpiecznych metod wspomagania redukcji wagi.
Larwy tasiemca
O larwach tasiemca słyszał niemal każdy. Fakt, że sprzedawcy takich środków nadal zdobywają klientów świadczy o tym, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji ich stosowania. Dieta tasiemcowa nie jest nowością, ponieważ pojawiła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Takie odchudzanie polega na połknięciu tabletek, w których znajdują się główki lub jaja tasiemca, pozyskiwanie od zwierząt hodowlanych. Dorosły tasiemiec osiąga długość od 4 do 20 m i stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka, w którego organizmie się znajduje. W Internecie można odnaleźć historie wielu osób, które takie odchudzanie przypłaci życiem albo były blisko od śmierci.
Palenie papierosów
Negatywny wpływ papierosów na stan zdrowia nie wzbudza żadnych wątpliwości. Trudno zatem zrozumieć, dlatego niektórzy decydują się palić, żeby ułatwić sobie odchudzanie. Nikotyna rzeczywiście wpływa obniżenie apetytu na niektóre potrawy, a samo palenie zastępuje niektórym nawyk podjadania. Należy jednak zastanowić się nad tym, czy warto narażać się problemy zdrowotne związane z paleniem, żeby przyśpieszyć odchudzanie. Co więcej, palenie wpływa negatywnie na wygląd zewnętrzny. Nawet jeżeli papierosy pomogą w uzyskaniu szczupłej sylwetki, to prawdopodobnie trzeba będzie liczyć się z takimi problemami jak pogorszenie stanu cery i przebarwienia na zębach. Pamiątką po takim odchudzaniu będzie również nałóg palenia, z którego trudno się wyleczyć.
Moroznik kaukaski
Kolejnym niebezpiecznym wspomagaczem odchudzania jest moroznik kaukaski, nazywany także ciemiernikiem kaukaskim. Można go zakupić w Polsce i to w niskiej cenie. W morozniku znajdują się glikozydy bufadienolowe, które oddziałują na mięsień sercowy w podobny sposób jak naparstnica. Spożycie nadmiernej ilości ciemiernika prowadzi do zaburzeń rytmu serca, migotania przedsionków i stanów majaczeniowych, tak więc stanowi poważne zagrożenie dla życia. Stosowanie takiego wspomagacza nie jest zatem rozsądne, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w sprzedaży dostępne są równie skuteczne, ale znacznie bezpiecznie suplementy na odchudzanie.
Sibutramina
Sibutramina to substancja, której sprzedaż w Polsce jest nielegalna, jednak niektórzy sprowadzają ją z innych krajów. Dawniej hamującą łaknienie sibutraminę wykorzystywano w leczeniu otyłości. Po pewnym czasie okazało się, że substancja wywołuje wiele skutków ubocznych, groźnych dla życia i zdrowia. Wśród działań niepożądanych można wymienić bezsenność, bóle i zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, niepokój, zaburzenia smaku, impotencję, zaburzenia cyklu miesiączkowego, łysienie, a nawet migotanie przedsionków i depresję. Lek zawierający sibutraminę wycofano, kiedy badania potwierdziły, że stosowanie go zwiększa ryzyko zawału, udaru i zatrzymania czynności serca.
Stosowanie powyższych metod stanowi zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych przypadkach także dla życia. Przed wypróbowaniem którejkolwiek z nich należy zadać sobie pytanie: czy warto? Z pomocą doświadczonego dietka i trenera z pewnością uda się pozbyć nadmiernych kilogramów bez korzystania z tak niebezpiecznych sposobów.
Facebook
RSS