Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje zastępujące krowie mleko

Napoje zastępujące krowie mleko

Czy można zastąpić mleko krowie?, otóż można. Amerykanie od lat nadużywają mleka i produktów mlecznych. W chwili obecnej nabiał stanowi 25 % pożywienia. Należy sobie uświadomić, że tak duża ilość pokarmów jednego typu eliminuje z diety inne bardzo wartościowe składniki.

Produkty mleczne niestety między innymi są przyczyną: kataru, przeziębień, kaszlu, alergii, a nawet zapalenia płuc.

Dlatego poznajmy bardzo dobre substytuty czyli zamienniki krowiego mleka.

Mleczko sezamowe

Mleczko sezamowe uważane jest za jeden z najlepszych napojów odżywczych. Pomaga zwiększyć masę ciała i doskonale wzmacnia przewód pokarmowy. Jego wartość odżywcza jest nadzwyczajna. Jest jednym z podstawowych napojów dla mieszkańców Bliskiego Wschodu. Mleczko sezamowe można dodawać do kanapek, owoców, wywarów jarzynowych. Dwie porcje dziennie spożywane z bananem pozwalają przybrać szybko na wadze.Pobudzają przemianę materii.

Mleczko migdałowe

Przyrządzamy z migdałów łuskanych lub niełuskanych. Należy je namoczyć w soku ananasowym, jabłkowym, wodzie z miodem i odstawić na całą noc. Zabieg ten zmiękcza orzechy. Następnie migdały miksujemy z wodą przez 2 – 3 minut, dodając miód, daktyle, banany lub inny owoc. Takie mleczko możemy dodawać do zup, płatków zbożowych. To napój wysokobiałkowy.

Mleczko sojowe

Rozpuszcza się je w wodzie w proporcji 1 – 2 łyżek stołowych na szklankę. Dosładzamy je cukrem, miodem lub melasą. Można je także łączyć z owocami chlebem świętojańskim, daktylami, bananami. Mleczkiem sojowym można zastępować mleko krowie w niemal wszystkich przepisach kulinarnych. Jest do niego bardzo podobne.

Mleczko z nasion dyni, sezamu i słonecznika

Mleczko z nasion przyrządza się identycznie jak z orzechów. Nasiona moczymy przez noc w celu zmiękczenia, potem miksujemy z wodą do pełnej płynności. Dodajemy elementy poprawiające lub zmieniające smak. Jeżeli nie mamy miksera to można stosować mączkę z nasion mieszając ją z wodą.

Mleko owsiane

Mleko owsiane jest jednym z najpopularniejszych napojów zastępujących mleko krowie. Jest mniej tłuste, niż napoje tego typu przygotowywane z orzechów czy pestek. Dzięki temu mniej kaloryczne, odpowiednie dla osób dbających o linię. To tylko jeden z atutów tego zamiennika. Owies zawiera mnóstwo witaminy E, która spowalnia procesy starzenia, działa antynowotworowo i zapobiega chorobom układu krążenia. W tym zbożu znajduje się także mnóstwo innych antyoksydantów oraz błonnik, który stabilizuje poziom cukru we krwi.

Do wykonania mleka owsianego potrzebne są:. Potrzebne są:

  • 5 łyżek płatków owsianych,
  • 500 ml zimnej wody przegotowanej,
  • 100 ml wrzątku,
  • dowolne przyprawy: sól, cukier, cynamon, wanilia,
  • gaza do odciśnięcia,

Wszystkie orzechy i pestki trzeba bowiem namaczać przez 8-12 h. Przy produkcji napoju z płatków owsianych, nie jest to konieczne.

Płatki owsiane zalewamy wrzątkiem, mieszamy i zostawiamy do naciągnięcia. Gdy  zmiękną, wsypujemy je z przyprawami i wlewamy wodę do mini malaksera. Blendujemy  przez 1-2 minuty. Po tym czasie przeciskamy nasze mleko przez potrójnie złożoną gazę. Dokładnie odciskamy.

Ten napój doskonale sprawdza się jako wegański zamiennik krowiego mleka. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, kasz i potraw śniadaniowych. Jest jednak lekkie i delikatne w smaku, więc każdemu przypadnie do gustu jako dodatek do kawy lub baza do kakao.

Warto wykorzystywać takie zamienniki, bo dają zdrowie i są świetną alternatywą dla krowiego przysmaku w szklance.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone