
Niski poziom testosteronu może przyczynić się do obniżenia poziomu libido, a także prowadzi do zaburzeń erekcji. To jednak nie wszystko ma to negatywny wpływ na inne aspekty życia każdego mężczyzny. Przy niedoborze tego ważnego hormonu płciowego może dojść do wielu zaburzeń w organizmie, a to doprowadzić może do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Czas więc dowiedzieć się, jakie są przyczyny zespołu niskiego testosteronu, a także jak z nim walczyć.
Niedobór testosteronu – złośliwe zaburzenia
Jeżeli w organizmie mężczyzny odchodzi do zmniejszenia się poziomu testosteronu, to pojawić się mogą różnego rodzaju objawy. Najczęściej jednak dotyczą one obniżenia libido, a także pojawiają się zaburzenia wzwodu. Występuje również wiele innych dolegliwości, jeżeli pojawi się problem z zespołem niskiego testosteronu. Jeżeli mężczyzna je u siebie zauważy, to koniecznie powinien udać się do urologa na badania. To właśnie dobra diagnostyka pozwoli ustalić skąd pochodzi problem i, jak z nim walczyć.
Niski poziom testosteronu może objawiać się na wiele sposobów. Objawy, które pojawiają się najczęściej, to:
- Spadek libido,
- Zaburzenia erekcji,
- Zmniejszenie aktywności i sprawności seksualnej,
- Powiększone gruczoły piersiowe,
- Przesadne owłosienie na ciele,
- Wypadanie włosów z głowy,
- Zmniejszenie objętości jąder,
- Zmniejszenie masy mięśniowej,
- Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha,
- Uczucie gorąca,
- Potliwość,
- Spadek pewności siebie,
- Rozdrażnienie,
- Problemy z koncentracją i pamięcią.
Leczenie niedoboru testosteronu
Objawy, które mogą się pojawić u mężczyzn przy niedoborze testosteronu można porównać z tymi, które występują u kobiet w okresie menopauzy. Tak samo, jak u kobiet, tak też u mężczyzn można zastosować terapię hormonalną, które zadaniem jest poprawienie jakości życia i zdrowia. U mężczyzn, przy niedoborze testosteronu zazwyczaj stosuje się terapię doustną. To oznacza, że specjalista zaleca mężczyźnie spożywanie tabletek z testosteronem. Zazwyczaj terapia polega na spożywaniu dwóch tabletek na dzień. Koszt terapii miesięcznej zazwyczaj nie przekracza dwudziestu złotych. Jest również możliwość skorzystania z terapii zastrzykowej. Są to zastrzyki domięśniowe, które robi się raz na kilka tygodni. Za granicą są również dostępne preparaty transdermalne. Zazwyczaj są to plastry, które nakłada się na skórę, a testosteron ma przeniknąć do organizmu. Poczytaj więcej o HTZ w Polsce.
Pod kontrolą
Jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy, to koniecznie idź do lekarza. Następnie, jeżeli będzie to koniecznie skorzystaj z pomocy terapii testosteronu. Konieczne będzie wykonywanie badań krwi, by zobaczyć, czy terapia daje efekty. Jest to również potrzebne, by lekarz mógł określić jaka dawka testosteronu jest ci potrzebna. Przez czas terapii bądź pod kontrolą specjalisty.
Facebook
RSS