Dietetyka i zdrowe odżywianie

Noworoczne postanowienia dietetyczne – plany i sposoby na ich realizację

Noworoczne postanowienia dietetyczne – plany i sposoby na ich realizację

Początek nowego roku to czas, w którym ludzie podejmują różne postanowienia. Wiele z nich związanych jest z odżywianiem. Podobnie jak w przypadku innych noworocznych postanowień, nie wszystkim udaje się osiągnąć sukces. Jeżeli od kilku lat u progu nowego roku składasz sobie te same obietnice, to czas zastanowić się nad tym, co jest przyczyną niepowodzeń i jak zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu.

Redukcja wagi

Najpopularniejsze z dietetycznych postanowień dotyczy redukcji wagi. Niektórzy deklarują, że w ciągu kolejnego roku pozbędą się 5 kg, ale są też tacy, którzy mają w planach wyeliminowanie znacznie większej nadwagi. Im więcej nadmiernych kilogramów, tym ważniejsze jest szybkie podjęcie skutecznych działań, ze względu na własne zdrowie. Istnieje wiele powód, dla których ludzie rezygnują z odchudzania, ale zwykle można to powiązać z brakiem odpowiedniego przygotowania. Nieprzemyślana dieta może sprawić, że będziesz czuł się głodny lub osłabiony. Możliwe też, że mimo upływu czasu i sumiennego przestrzegania zasad diety waga pozostanie taka sama. Wbrew pozorom przygotowanie dobrego planu odchudzania nie wymaga kosztownej współpracy z dietetykiem i trenerem. Decyzji o przejściu na dietę nie powinieneś zatem podejmować spontanicznie. Niezrealizowanie planów dotyczących redukcji wagi może też mieć związek z brakiem dobrej motywacji. Warto zatem zrobić sobie listę przyczyn, dla których chciałoby się pozbyć nadwagi i pozytywnych zmian, które zaszłyby, gdyby udało się zrealizować ten cel.

Mniej słodyczy

Ograniczenie słodyczy to kolejny z częstych punktów, znajdujących się na liście noworocznych postanowień. Chęć wyeliminowania łakoci ze swojego menu niekiedy ma związek z pragnieniem zachowania szczupłej sylwetki, ale może wynikać także z troski o swoje zdrowie albo z przyczyn ekonomicznych. Dlaczego nie udaje się zrealizować tego planu, nie licząc przyjemnego smaku słodyczy? Jednym z powodów jest pośpiech i chęć realizacji postanowienia od razu. Jeżeli ktoś codzienne zjadał kilka cukierków, batona i pół tabliczki czekolady, to ograniczenie się do jednej kostki czekolady dziennie albo jednego batona tygodniowo jest bardzo trudne. Masz znacznie większe szanse na sukces, jeżeli będziesz ograniczać ilość zjadanych słodyczy stopniowo. Pomyśl także o zastąpieniu ich lekkimi przekąskami. W przypadku przyzwyczajenia do sięgania co godzinę po czekoladkę warto przygotować sobie na przykład tacę z pokrojonymi w plasterki lub kostkę owocami. Spróbuj zjeść raz czekoladkę, a raz kawałek owocu, a następnie zwiększaj proporcję na korzyść tych drugich, aż będziesz spożywać taką ilość słodyczy, jaką uważasz za odpowiednią.

Koniec z fast foodami

Odzwyczajenie się od słodyczy jest równie trudne jak rezygnacja z odżywiania się fast foodami. W tej sytuacji noworoczne postanowienie także może mieć różne przyczyny. Aby móc je zrealizować, warto zastanowić się nad powodem, dla którego tak chętnie odwiedza się bary serwujące szybkie, lecz niezdrowe posiłki. Niektórzy ludzie wybierają fast foody ze względu na upodobania smakowe. Jeżeli jesteś jednym z nich, to pozwól sobie na spróbowanie jak największej ilości rozmaitych potraw. Być może znajdziesz wśród nich dania, które okażą się lepsze lub przynajmniej równie dobre jak frytki, kebaby czy hamburgery. Istnieje też wiele osób, którym zależy przede wszystkim na tym, aby zjeść szybko i blisko miejsca pracy czy uczelni. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest uważne zapoznanie się z ofertą gastronomiczną w swoim mieście. Należy sprawdzić, gdzie w najbliższej okolicy można zjeść zdrowo i w miarę szybko. Warto pomyśleć także o cateringu. Możesz zamówić dostawę posiłków o określonej godzinie prosto do domu albo do pracy. Oczywiście, można też przygotować coś samodzielnie. Innym powodem niezrealizowania tego postanowienia może być zły wpływ otoczenia. Jeżeli przywykłeś do jadania w towarzystwie znajomych, a oni są fanami fast foodów, to pozostają dwa wyjścia: spróbować namówić ich do zdrowego odżywiania albo poszukać nowych towarzyszy posiłków.

Więcej owoców i warzyw

Owoce i warzywa to cenne źródła witamin i składników mineralnych, dlatego stanowią ważny element zdrowej diety. Wiele osób deklaruje, że zacznie spożywać ich więcej, ale skutki postanowienia nie zawsze są satysfakcjonujące. Może to mieć związek z ograniczaniem się do kilku owoców i warzyw, przez co dieta wydaje się monotonna. Warto zatem wybrać się do dużego warzywniaka albo rozejrzeć się po odpowiednim dziale supermarketu i wyszukać to, czego jeszcze nigdy się nie próbowało. Drugą przyczyną jest brak umiejętności wykorzystania owoców i warzyw. O ile te pierwsze można jeść bez żadnej obróbki, to wiele osób nie wyobraża sobie chrupania surowych brokułów, kalafiora czy pietruszki. Jak zatem je wykorzystać? Istnieje wiele sposobów, ale najprostszym i najszybszym jest przygotowanie koktajlu. Wystarczy zaopatrzyć się na przykład w blender kielichowy. Niektóre warzywa są twarde, dlatego lepiej wybrać urządzenie o większej mocy. W Internecie znajduje się wiele przepisów na koktajle, ale można też próbować własnych połączeń.

Urozmaicenie diety

Zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw może mieć związek z decyzją o urozmaiceniu diety. Chęć zmiany monotonnego jadłospisu to kolejne z częstych postanowień noworocznych. Dlaczego ten plan nie zawsze zostaje zrealizowany? Niektórzy twierdzą, ze ogranicza ich brak czasu na przygotowywanie potraw. Tymczasem ilość posiłków, które można przygotować w krótkim czasie jest ogromna i wcale nie opierają się one na tych samych produktach spożywczych. Warto zajrzeć na strony internetowe, w których możliwe jest wyszukiwanie przepisów według takich kryteriów jak czas przygotowania albo zawartość wybranych produktów. Może to pomóc także wtedy, gdy przyczyną monotonnej diety jest brak kreatywności i umiejętności kulinarnych.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek nie zagwarantuje, że tym razem uda się zrealizować noworoczne postanowienia. Z pewnością jednak zwiększy szansę na osiągnięcie sukcesu oraz na to, żeby w przyszłym roku na liście postanowień znalazły się już inne punkty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone