Postanowienia noworoczne związane z odchudzaniem kojarzą się najczęściej z ćwiczeniem na siłowni. Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na karnety lub obawiasz się wizyty w klubie fitness, możesz z powodzeniem ćwiczyć w domu. Wystarczy Ci odrobina miejsca i kilka gadżetów. Jak zacząć przygodę z ćwiczeniami odchudzającymi w domu?
Po prostu zacznij
Choć wiedza na temat ćwiczeń i odchudzania jest niezwykle ważna, nie warto rozpoczynać odchudzania od wertowania stosów naukowych książek, przeglądania stron internetowych czy oglądania szczegółowych filmików instruktażowych. Początkowo najważniejsza jest poprawa kondycji, która umożliwi wprowadzenie coraz trudniejszych ćwiczeń. Zacznij więc od najprostszych ćwiczeń ogólnorozwojowych, które są w pełni bezpieczne i nie wymagają skomplikowanej techniki. W Internecie znajdziesz setki darmowych filmików z ćwiczeniami dla początkujących, które będą Ci towarzyszyć w czasie treningu.
Pamiętaj jednak, że przyjemne zestawy ćwiczeń dla początkujących będą niewystarczające, więc konieczne jest zwiększanie poziomu trudności. W międzyczasie pamiętaj o zasięgnięciu wiedzy dotyczącej treningu i odchudzania, która pozwoli Ci uniknąć błędów oraz umożliwi odsianie mitów na temat gubienia tkanki tłuszczowej, których w Internecie jest wyjątkowo dużo.
Nie gromadź zbyt wielu gadżetów
Inną pułapką odchudzania w domu jest gromadzenie dużej ilości sprzętu fitness. Pisaliśmy ostatnio o akcesoriach, które przydadzą Ci się w domowym treningu, jednak wcale nie musisz mieć tego od samego początku. Wręcz przeciwnie, zanim poniesiesz jakiekolwiek koszty związane treningiem i zaplanujesz budowę domowej siłowni, sprawdź, czy Ci się to podoba. Nie wszyscy mają bowiem tyle motywacji, by ćwiczyć we własnym mieszkaniu i nie wszystkim się to podoba. Może się okazać, że bardziej przypadnie Ci do gustu trening na siłowni, w parku lub inna aktywność fizyczna, niekoniecznie związana z siłownią.
Zacznij więc od treningu z wykorzystaniem przedmiotów, które już posiadasz: krzeseł, książek czy ciężarków stworzonych z butelek wody. Dobrym pomysłem jest także trening z obciążeniem własnego ciała, który nie wymaga żadnego dodatkowego obciążenia. Pozwoli Ci to wdrożyć się w systemy treningowe i zrozumieć, jakiego rodzaju sprzęt potrzebujesz. Jeżeli jednak chcesz zainwestować od razu, wybierz sprzęt, który jest niedrogi i zajmuje niewiele miejsca. Zamiast ogromnego atlasu do ćwiczeń lub ławeczki kup raczej niewielkie sztangielki, gumy oporowe lub tańszy odpowiednik pasów TRX. Nawet jeśli zrezygnujesz z domowych treningów, strata będzie niewielka, zaś akcesoria nie będą zagracać Ci niepotrzebnie pokoju.
Ćwicz regularnie
Choć trenowanie w domu daje dużą dowolność w terminach treningu, warto od samego początku wyznaczyć sobie konkretne dni i pory ćwiczeń. Dzięki temu łatwiej zmobilizujesz się do wysiłku i unikniesz wiecznego odkładania treningu „na później”. Zachowanie regularności pozwoli Ci także zregenerować się do kolejnego treningu i wykorzystać superkompensację do polepszenia efektów. Początkowo wystarczą trzy treningi siłowe tygodniowo, więc zaplanuj je co 2-3 dni. Popularnym błędem początkujących jest ćwiczenie zbyt długo oraz zbyt często. Takie rozwiązanie być może da Ci dużą satysfakcje, jednak szybko doprowadzi do przemęczenia i znużenia. Jeśli więc masz niespożyte siły, zamiast treningu oporowego zdecyduj się na cardio lub interwały.
Znajdź odpowiednie miejsce
Nie musisz budować domowej siłowni, ani aranżować osobnego pomieszczenia, by ćwiczyć w domu. Wręcz przeciwnie, wystarczy Ci kawałek podłogi w salonie lub sypialni, w którym bez przeszkód wykonasz ćwiczenia. Dla wygody rób to jednak na miękkim dywanie lub kup matę do ćwiczeń. Ta druga ma jedną, ale niezwykle ważną cechę: zapewnia przyczepność. Poślizgnięcie się w domu, gdzie istnieje ryzyko zderzenia się ze ścianą lub meblem, to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz w czasie treningu. Wybierz też takie ćwiczenia, które nie wymagają dużej przestrzeni ani nazbyt dużej ekwilibrystyki.
Popularnym pomysłem na domową siłownię jest zaaranżowanie pomieszczenia w piwnicy. To dobry pomysł, bowiem piwnica zapewnia chłód nawet w najbardziej gorące dni lata. Problematyczna może okazać się zima, więc przed remontem i zakupem sprzętu siłowego sprawdź, czy odpowiadają Ci w piwnicy zimowe warunki. Zbyt niska temperatura i lodowate sztangi z pewnością nie zachęcą Cię do ćwiczeń.
Wady i zalety treningu w domu
Planując aktywność fizyczną w czterech ścianach trzeba wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy, jakie się z tym wiążą. Do zalet z pewnością można zaliczyć to, że nie musisz kupować karnetu ani tracić czasu na dojazdy. Na korzyść domowego treningu przemawia również brak kolejek do stanowisk oraz brak innych osób, których spojrzenia mogłyby Cię peszyć, jeśli jesteś osobą nieśmiałą. Gdy nie musisz się nikim przejmować i możesz puścić ulubioną muzykę, trening staje się znacznie przyjemniejszy.
Z drugiej zaś strony musisz mieć świadomość wad treningu w domu. Przede wszystkim nie masz dostępu do rozmaitego sprzętu siłowego, który może być wyjątkowo użyteczny. Profesjonalny sprzęt siłowy i maszyny umożliwiają płynne progresowanie oraz zapobiegają znużeniu ćwiczeniami. Ćwiczenia w domu, choć skuteczne, na dłuższą metę mogą okazać się po prostu nudne. Inna rzecz, że trening na siłowni, wraz z innymi ludźmi walczącymi o lepszą sylwetkę, może okazać się znacznie bardziej motywujący i satysfakcjonujący niż ćwiczenia wykonywane w domu.
Facebook
RSS