
Osoby dążące do redukcji wagi powinny pamiętać o tym, że ważne jest nie tylko co jedzą, lecz także co piją. Jednym z napojów, na które warto zwrócić uwagę, jest napar z ostropestu. Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z regionu Morza Śródziemnego. W medycynie ludowej jest wykorzystywana od przeszło 2000 lat. Jej wyjątkowe właściwości opisał w 40 roku Dioscorides – grecki lekarz i botanik. Ostropest ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki i zawiera wiele substancji korzystnie wpływających na zdrowie człowieka.
Właściwości prozdrowotne
Ostropest to bogate źródło witaminy z grupy B, a także witamin D, E i K. Dostarcza dużą dawkę składników mineralnych, takich jak miedź, selen oraz cynk. Olej z ostropestu zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy. Roślina jest stosowana w leczeniu kamicy żółciowej oraz w profilaktyce zapalenia woreczka żółciowego i dróg żółciowych. Łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia, zgaga albo niedokwaśność soku żołądkowego. Ostropest jest wykorzystywany także w leczeniu uszkodzeń wątroby, spowodowanych działaniem substancji toksyczno-metabolicznych. Zapewnia ochronę przed truciznami trującymi, między innymi przed mykotoksyną muchomora sromotnikowego, alkoholem i pestycydami. Wspomaga regenerację wątroby i zwiększa poziom glutationu – silnego przeciwutleniacza zapobiegającemu uszkodzeniom komórek wątrobowych przez wolne rodniki. Skuteczność w walce z substancjami toksycznymi to zasługa zawartej w ostropeście sylimaryny. Jednocześnie ostropest obniża stężenie bilirubiny, która jest odpowiedzialna za żółknięcie gałek ocznych i skóry, a także reguluje parametry AST, ALT i GGT, które wpływają na kondycję wątroby oraz serca i mięśni. Co więcej, hamuje działanie leukotrienów. Są to lipidy związane z układem immunologicznym, które sprzyjają występowaniu stanów zapalnych. W rezultacie ostropest ogranicza ryzyko przewlekłego zapalania wątroby, także tego, które rozwija się na tle cukrzycowym. Jego korzystne działanie mogą dostrzec także osoby, które mają problem z bólami migrenowymi albo chorobą lokomocyjną. U kobiet pomaga w regulacji krwawień menstruacyjnych.
Wsparcie podczas odchudzania
Korzystny wpływ na wątrobę to jeden z powodów, dla których ostropest jest polecany osobom walczącym z nadwagą. Zawarte w nim substancje oddziałują na cały układ pokarmowy, przyśpieszając spalanie kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej. Co bardzo ważne, znajdujące się w ostropeście składniki mineralne wpływają pozytywnie na jędrność skóry, zapobiegając w ten sposób jednemu z problemów estetycznych, z jakimi borykają się osoby, które straciły zbędne kilogramy.
Ostropest nie powoduje skutków ubocznych, jeżeli jest stosowany w ilości do 2-3 łyżeczek na dobę. W przypadku gotowych suplementów należy przestrzegać dawki określonej przez producenta. Ziarna zmielone albo przeznaczone do samodzielnego zmielenia można zaparzać same, jak również dodawać do herbaty.
Facebook
RSS