Potas jest pierwiastkiem, który jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Można go znaleźć w wielu produktach spożywczych, a jednak dla wielu z nas groźny jest jego niedobór, ponieważ prowadzimy nieprawidłowo zbilansowaną dietę, która może doprowadzić do licznych niedoborów odżywczych. A potas, jest odpowiedzialny za kontrolowanie i regulowanie większości procesów w organizmie, a więc jego niskie stężenie może doprowadzić do wielu zaburzeń i problemów zdrowotnych. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego potas jest tak kluczowym pierwiastkiem dla zachowania zdrowia, jakie posiada on właściwości i w jaki sposób możemy bronić się przed jego niedoborami.
Ile potasu potrzebujesz?
To ile potasu potrzebuje twój organizm zależy od wieku. Dorosły człowiek potrzebuje dostarczać dziennie do organizmu około 2 gramów potasu. Jednak u sportowców, osób aktywnych fizycznie i pracujących w stresie zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek, więc trzeba dołożyć starań, by uniknąć jego niedoboru.
Jaką rolę ma potas?
Potas to niezastąpiony pierwiastek w organizmie człowieka. Jest on niezbędny do przeprowadzenia niemal wszystkich procesów w organizmie ludzkim. Jeżeli stężenie potasu w organizmie byłoby za niskie przez długi czas, to nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Jednak jego głównym zadaniem, jest regulowanie pracy nerek, wpływa on również na ciśnienie, a także kieruje gospodarką wodą w naszym ciele. Jest on skuteczny i ma niepowtarzalne działanie, ponieważ z łatwością przenika przez błony komórkowe i dociera do wszystkich komórek, dostarczając im składników odżywczych, a jednocześnie oczyszczając je ze szkodliwych produktów pochodzących z przemiany materii. Dodatkową rolą potasu, jest jego wpływ na układ nerwowy, a także poprawa zdolności umysłowych, ponieważ pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe dotlenienie mózgu. Dzięki niemu mamy dobrą pamięć, jesteśmy zdolni do skupienia się na wykonywanym zadaniu, a także do przetwarzania i przyswajania nowych informacji.
Jak objawia się niedobór potasu?
Kiedy w organizmie zmniejsza się stężenie potasu, to od razu pojawić się mogą niepokojące objawy, które alarmować nas będą o powstającym problemie. Niepokojące powinny być dla nas objawy, takie jak:
- Ogólne osłabienie organizmu,
- Osłabienie mięśni,
- Przemęczenie,
- Podatność na infekcje,
- Problemy z pamięcią,
- Trudności z koncentracją.
Osoby, u których niedobór potasu występuje od dłuższego czasu mogą cierpieć z powodu skurczy mięśni, a także puchnięcia kończyn. Jest to zauważalne zwłaszcza podczas długotrwałego wysiłku, a także w upalne dni. Dodatkowo potas ma wpływ na pracę układu nerwowego, który ma wpływ na nasze samopoczucie. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do pojawienia się pogorszenia samopoczucia i nerwowości.
Facebook
RSS