Wiele osób decyduje się na walkę z nadmiernymi kilogramami, jednak nie wszystkim udaje się wytrwać w swoich postanowieniach. Najczęstszym powodem rezygnacji z diety redukcyjnej jest nadmierne łaknienie. Dokuczliwy apetyt skłania do podjadania oraz łamania innych zasad stosowanej diety. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co może być przyczyną nadmiernego łaknienia oraz w jaki sposób można z nim walczyć, aby wytrwanie na diecie było prostsze.
Do wzrostu apetytu może dojść między innymi na skutek cukrzycy. Niedobór insuliny sprawia, że glukoza nie jest w stanie przedostać się do komórek, a tym samym są one niedożywione i wysyłają do organizmu sygnał, że są głodne. W przypadku osób odchudzających się problem polega na tym, że wzrost apetytu wynikający z cukrzycy idzie w parze ze spadkiem wagi. Obniżenie masy ciała może być uznawane za skutek treningów, dlatego w takiej sytuacji rzadko podejrzewa się cukrzycę.
Podobne objawy towarzyszą nadczynności tarczycy. Gruczoł ten wytwarza hormony odpowiedzialne ze metabolizm. W przypadku nadczynności tarczycy odczuwalny jest ciągły głód, natomiast masa ciała zmniejsza się w efekcie przyśpieszenia przemiany materii.
Kolejną przyczyną wzrostu apetytu może być kandydoza. To bakteria wywołująca infekcję drożdżycową, która do rozwoju potrzebuje węglowodanów. W efekcie organizm zaczyna domagać się większej ich ilości. Objawem kandydozy może być zatem zwiększony apetyt na słodycze.
Na łaknienia wpływa również samopoczucie psychiczne. Nadmierny stres może zarówno zmniejszać, jak i zwiększać apetyt. Często zdarza się, że na skutek stresu dochodzi do wzrostu wydzielania neuropeptydu Y i obniżenia produkcji leptyny, co stanowi przyczynę nie tylko nieustannego odczuwania głodu, lecz także szybszego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
Wzrostowi łaknienia sprzyja także niedosypianie. Brak snu prowadzi do zaburzenia produkcji leptyny i greliny, czyli hormonów, które odpowiadają za łaknienie i uczucie sytości. Leptyna powoduje spadek apetytu, natomiast grelina prowadzi do jego wzrostu. U osób prowadzących normalny tryb życia hormony te wydzielane są we właściwych ilościach, natomiast w przypadku braku snu dochodzi do zwiększonej produkcji greliny.
Wśród przyczyn nadmiernego apetytu należy wymienić również pasożyty. Żywią się one przede wszystkim węglowodanami, dlatego charakterystycznym objawem jest nadmierna potrzeba spożywania słodyczy. O chorobie pasożytniczej może świadczyć także spadek masy ciała, bóle głowy i brzucha, biegunki oraz ogólne osłabienie.
Walkę z nadmiernym łaknieniem powinno się rozpocząć od określenia przyczyny tego problemu. Niekiedy odpowiedź na to pytanie jest znana po wykonaniu podstawowych badań. Jeżeli okaże się, że wzrost apetytu nie jest związany z problemami zdrowotnymi, to można sięgnąć po suplementy diety ograniczające łaknienie. Dzięki nim wytrwanie na diecie redukcyjnej jest trochę łatwiejsze.
Facebook
RSS