Specjaliści badający przyczynę nowotworów uważają, że można, by zapobiec wielu zgonom na raka dzięki zmianie sposobu odżywiania. Wielu z nich twierdzi, że prawie 70 % nowotworów zależy właśnie od czynników związanych z dietą.
Tłuszcz spożywczy, a rak
Ilość tłuszczu zawartego w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka. Przede wszystkim płuc, sutka i okrężnicy. Więc starajmy się nie jeść często sytego tłustego posiłku.
Wolne rodniki
Antyoksydanty zawarte w diecie neutralizują działanie w organiźmie wolnych rodników.
Tłuszcze trans w diecie
Dowiedziono, że wysoka temperatura stosowana obecnie w procesie produkcji margaryn i olejów roślinnych, a także podczas wytwarzania gotowych dań zmienia strukturę chemiczną zawartych w nich tłuszczów. Te zmienione tłuszcze zwane są kwasami tłuszczowymi trans ( tłuszcze trans). Organizm ludzi nie radzi sobie z przetwarzaniem tych form tak łatwo jak z tłuszczami naturalnymi; są one przyczyną niektórych chorób i w tym także raka.
Żywność solona, wędzona, peklowana, a rak
Spożywanie dużych ilości potraw konserwowanych, solonych i wędzonych wiąże się z ryzykiem raka przełyku. Dym stosowany do wędzenia najprawdopodobniej powoduje powstawanie w żywności substancji rakotwórczych ( karcynogenów). Sól w konserwacji i peklowaniu właśnie mając te substancje w sobie powoduje zmiany nieodwracalnie szkodliwe dla naszego organizmu.
Dania z grilla
Grillowanie produktów nad otwartym ogniem może sprzyjać powstawaniu substancji rakotwórczych na ich powierzchni. Zwłaszcza jeśli są tłuste lub mocno zrumienione, czy przypalone. Jednak pamiętajmy, ze okazjonalne Zjedzenie mięsa grillowanego nie stwarza poważnego zagrożenia rakiem. Jednak jeżeli takie mięso jest często składnikiem naszej diety należy ograniczyć jego spożywanie.
Alkohol, a rak
Picie alkoholu może zwiększać ryzyko rozwoju niektórych postaci raka. Alkohol spożywany w umiarkowanych postaciach zwiększa ryzyko raka piersi, odbytnicy i trzustki. Spożywany w nadmiarze, zwłaszcza w połączeniu z papierosami, może przyczyniać się do raka krtani, przełyku i jamy ustnej.
Substancje negatywne z diety, a nowotwór
Wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, do których należy m.in. benzopiren powstaje podczas wędzenia mięsa czy ryb, ale także w trakcie smażenia i grillowania na otwartym ogniu gdy dochodzi do wytapiania się tłuszczu. Benzopiren występuje także w roślinach uprawianych niedaleko dróg komunikacyjnych czy na terenach przemysłowych. Substancja ta wpływa szczególnie na zwiększenie ryzyka rozwoju raka żołądka i jelita.
Heterocyklicznych aminach aromatycznych, które powstają w wysokich temperaturach podczas smażenia czy pieczenia. Najwięcej kancerogennych związków znajduje się w produktach przypalonych.
Antynowotworowe składniki naszej diety to:
- ryby, oliwa z oliwek,
- zielona herbata,
- soja,
- kurkuma, curry,
- imbir,
- przyprawy: mięta, tymianek, bazylia, majeranek, rozmaryn,
- cytrusy,
- czerwone wino,
- winogrona,
- groszek, fasola, soczewica, kiełki,
- kapusta,
- pomidory,
- czosnek,
- cebula,
- truskawki, maliny, jagody, wiśnie,
- gorzka czekolada,
- seler,
- orzechy, migdały,
Tak więc dbajmy o dietę i styl życia dla naszego dobra i zdrowia naszych bliskich.
Facebook
RSS