Aktywny tryb życia to najlepszy sposób na zachowanie szczupłej sylwetki. Ruch jest niezbędny dla zdrowia i kondycji, a także ma korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne. Zdarza się jednak, że osoby intensywnie trenujące nie dostrzegają u siebie wszystkich korzyści, związanych z uprawieniem sportu. Niektórzy narzekają na to, że mimo regularnej aktywności ich waga wciąż jest taka sama. Oto kilka czynników, które mogą wpływać na zahamowanie spadku wagi.
Przyzwyczajenie do złych nawyków żywieniowych
Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem odchudzania. Jednak pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej wymaga połączenia ruchu z odpowiednią dietą. Jeżeli zacząłeś regularnie chodzić na siłownię albo biegać, jednak wciąż jesz dużo słodyczy, spożywasz obfitą kolację i nie możesz powstrzymać się od podjadania, to nie dziw się, że waga stoi w miejscu. Dobrze zbilansowana dieta sprawi, że wkrótce na łazienkowej wadzie ukaże się niższy wynik. Pamiętaj o tym, że możesz wspomóc się pewnym suplementami, na przykład preparatami ograniczającymi apetyt.
Zbyt restrykcyjna dieta
Możliwa jest także odwrotna sytuacja, czyli łączenie intensywnych treningów z bardzo restrykcyjną dietą. Wbrew pozorom nie jest to dobry sposób na szybką redukcję wagi. Jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia, to zaczyna oszczędzać nagromadzone zapasy. U osób stosujących głodówki dochodzi do spowolnienia metabolizmu i zahamowania procesu spalania tkanki tłuszczowej. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, tak więc zamiast z nią walczyć, zmień dietę. Pamiętaj o tym, że głodówki mają zły wpływ na stan zdrowia i są obarczone wysokim ryzykiem efektu jojo.
Niska intensywność i krótki czas trwania treningów
Warto zastanowić się również nad tym, czy treningi nie są za mało intensywne i nie trwają zbyt krótko. Wprawdzie dobry trening nie powinien całkowicie pozbawiać cię sił, ani trwać kilka godzin, jednak piętnaście minut joggingu trzy razy w tygodniu albo jedna wizyta w klubie fitness w każdy weekend do zbyt mało, żeby móc oczekiwać spadku wagi.
Problemy zdrowotne
Brak spadku wagi, szczególnie w przypadku połączenia treningu z odpowiednią dietą, może mieć podłoże zdrowotne. Istnieją choroby, których jednym z objawów są problemy z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Można tu wymienić przede wszystkim schorzenia związane z nieprawidłowym poziomem hormonów, na przykład niedoczynność tarczycy. Niektóre choroby mogą początkowo nie dawać innych niepokojących objawów, dlatego warto wykonać odpowiednie badania nawet wtedy, gdy jedynym symptomem jest brak spadku wagi.
Podsumowanie
Brak spadku wagi mimo regularnych treningów czasami ma związek z dietą. Problem może pojawić się zarówno wtedy, gdy jesz zbyt dużo, jak i wtedy, kiedy stosujesz zbyt restrykcyjną dietę. Jeżeli sposób odżywiania jest dobry, to należy przyjrzeć się intensywności i długości treningów. Jeśli uważasz, że zarówno dieta, jak i trening wyglądają tak jak powinny, to warto skontrolować swój stan zdrowia.
Facebook
RSS