Dietetyka i zdrowe odżywianie

Skuteczne odchudzanie – 10 wskazówek

Skuteczne odchudzanie – 10 wskazówek

Otyłość jest problemem wielu ludzi. Siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta przyczyniają się w głównej mierze do tego, że sytuacja jest coraz bardziej poważna. Z roku na rok zwiększa się ilość osób z nadwagą, w tym również już dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Stawiamy na fast – foody, nie żyjemy aktywnie, żyjemy w ciągłym pędzie. Każdy z czynników tak naprawdę ma istotne znaczenie, jeśli w grę wchodzi to, ile wskazuje nasza waga.

Chcemy schudnąć! Dieta i ćwiczenia! Słyszymy to od każdego. Czy są jednak jakieś konkretne sposoby, by zmienić coś w swoim życiu i zacząć widzieć efekty? Jak ta dieta powinna naprawdę wyglądać? Jak często powinniśmy ćwiczyć?

***

  1. Kolorowe jedzenie

Najważniejszym elementem jest bezapelacyjnie to, co jemy. Jesteś tym, co jesz! Z pewnością doskonale znamy to powiedzenie. Nasza dieta powinna być różnorodna, kolorowa i z pewnością bogata we wszelkie makroskładniki. Ta, która zapewni nam dobre zapotrzebowanie, a jednocześnie pozwoli uzyskać ujemny bilans kaloryczny to: 50% owoce i warzywa, 25% węgle w postaci ziaren i 25% białko. Do tego należy pamiętać o jednonienasyconych kwasach tłuszczowych MUFA lub wielonienasyconych kwasach tłuszczowych PUFA. W diecie powinny więc znaleźć się owoce i warzywa, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, płatki owsiane. A z czego zrezygnować? Na pewno z cukru, margaryny, tłustego mięsa, przetworzonych produktów, białego chleba, alkoholu. Im więcej zdrowia na talerzu, a mniej produktów, które są kaloryczne i bezwartościowe, tym z pewnością walka o odzyskanie utraconej wagi będzie szybsza i bardziej efektywna.

  1. Dziennik żywności i wagi

Niezwykle istotnym elementem jest to, aby kontrolować wszelkie swoje zmiany. Nic nie mobilizuje tak bardzo, jak właśnie widoczne efekty. Warto więc prowadzić dziennik, w którym będziemy mogli zapisywać co jemy i jak jemy, z uwzględnieniem wszelkich kalorii i makroelementów, a także zwróceniem uwagi na naszą wagę i pomiary ciała. Kiedy po każdym tygodniu zobaczymy różnicę w lecących kilogramach i centymetrach, na pewno będziemy w 100% zadowolenie i usatysfakcjonowani takim obrotem sprawy.

  1. Aktywność fizyczna

Bycie aktywnym, to najlepsze co możemy zapewnić swojemu organizmowi. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko tyciu, ale również i wielu chorobom. Jeśli zaczniemy się ruszać, nie tylko będziemy spalać tkankę tłuszczową, ale również i przyczynimy się do tego, by zdecydowanie lepiej się czuć. Warto postawić na taką aktywność, która sprawia nam przyjemność, której nie robimy na siłę i która powoduje, że czujemy się z nią dobrze. Jeśli lubimy jeździć rowerem, postawmy na rower, a jeśli nie lubimy biegać, wybierzmy lepiej grę na rolkach. Może zamiast do pracy samochodem, weźmy rower, a zamiast siedzenia przed telewizorem wyjdźmy z rodzina lub przyjaciółmi na szybki spacer?

  1. Koniec z płynnymi kaloriami

Nikt z nas nie lubi kalorii. Są one naszym utrapieniem. Eliminując różnorodne produkty, na pewno warto pamiętać także i o płynach, które niewłaściwe, dostarczają nam bardzo dużo pustych kalorii, które nie mają żadnych wartości, a do tego nie dodają nam absolutnie żadnej energii. Idealnym zamiennikiem jest woda. Należy pić dziennie 2 – 3 litrów wody każdego dnia. Dzięki niej chudnięcie jest zdecydowanie bardziej proste.

  1. Kontrola nad porcjami

Większość z nas jest za dużo i to powoduje, że nie jesteśmy w stanie uzyskać deficytu kalorycznego. Warto postawić więc na wagę kuchenną, warto zmniejszyć nieco porcje. Często jemy i wydaje nam się, że nadal jesteśmy głodni. Dojadamy! To najgorszy błąd. Informacja o uczuciu sytości dociera do mózgu dopiero po około 20 minutach. Warto więc odejść od stołu nie objedzonym, bo za kilka minut to uczucie sytości i tak uzyskamy.

  1. Powolne jedzenie

Jedzenie należy konsumować powoli i ze spokojem. Jeśli jemy szybko, często zjadamy zdecydowanie więcej. Warto więc celebrować każdy posiłek i postawić na to, by był on przez nas jedzony ze spokojem i powolnym delektowaniem się każdym przeżuwanym kęsem.

  1. Kontrola nad jedzeniem

Często tracimy kontrolę nad jedzeniem. Oglądamy telewizję i zaczynamy jeść chipsy lub popcorn. Czytamy książkę i zajadamy się bez opamiętania orzeszkami lub paluszkami. Takie dodatki mają bardzo dużo kalorii i często to właśnie one są głównym winowajcą, jeśli w grę wchodzi kwestia naszego tycia.

  1. Planowanie

Planujmy to, co kupujemy i co będziemy jeść. Czasami nie mając odpowiednich składników, zjadamy wszystko, co mamy pod ręką. To powoduje, że jemy dużo kalorii, a jedzenie nie dostarcza nam tego, co najlepsze. Jeśli będziemy planowali posiłki, wówczas będziemy mogli stworzyć listę zakupów i tego, co należy kupić, co będzie nam potrzebne. Im lepiej wszystko ułożymy, tym kwestia naszej diety będzie dopracowana do perfekcji.

  1. Motywowanie się

Warto się motywować, bo jest to idealna droga do celu. Doskonale w tym sprawdzają się social media, dzięki którym możemy pochwalić się naszymi metamorfozami. Wstawiając zdjęcia przemiany i widząc pozytywne komentarze, jeszcze bardziej chce nam się chcieć. Robimy jeszcze więcej i dążymy do jeszcze lepszych rezultatów. Motywujmy się i nagradzajmy, a na pewno będzie to bardzo dobrym dla każdego rozwiązaniem.

  1. Pozytywne myślenie

I oczywiście na końcu nie zapominajmy o pozytywnym myśleniu, które tak naprawdę stanowi priorytet wszystkiego. Wierząc, że będzie dobrze i dążąc do tego, by tak właśnie było, na pewno uda nam się uzyskać to, czego chcemy. Złe myśli od razu wyrzucajmy z głowy i skupiajmy się na tym wszystkim, co wokół nas jest pozytywnego.

Każdy z tych aspektów jest niezwykle ważny i tak naprawdę jeśli tylko będziemy potrafili wcielić je w życie, to jak najbardziej w bardzo szybkim czasie uda nam się uzyskać upragnione efekty. Czasami małe zmiany mają dużą moc, a więc jak najbardziej powinniśmy na nie postawić, by wcale nie wykańczając organizmu, móc dążyć do uzyskania lepszego wyglądu, a jednocześnie i lepszego samopoczucia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone