Wśród suplementów diety wspomagających walkę z nadwagą znajdują się termogeniki. Są to preparaty, których celem jest zwiększenie termeogenezy. Jednak nie wszyscy wiedzą, na czym polega termogeneza oraz jaki jest jej związek z redukcją tkanki tłuszczowej. Warto zatem przyjrzeć się temu procesowi oraz produktom o działaniu termogennym.
W największym skrócie można wyjaśnić pojęcie termogenezy jako wytwarzanie ciepła poprzez spalanie kalorii, w celu utrzymania właściwej temperatury ciała. Proces ten zachodzi nie tylko w organizmie człowieka, lecz także innych zwierząt stałocieplnych. Istnieje kilka rodzajów termogenezy, dlatego możemy mówić o termogenezie poposiłkowej, powysiłkowej, dreżniowej oraz bezdreżniowej. Termogeneza poposiłkowa, jaka sama nazwa wskazuje, rozpoczyna się po spożyciu pokarmu. To szereg procesów metabolicznych, które redukują zasoby tłuszczu, poprzez utrzymywanie stałej temperatury. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że niektóre rodzaje żywności mają silniejsze działanie termogenne, natomiast inne słabsze. Bardzo dobre efekty przynosi spożywanie białek, natomiast drugie miejsce zajmują węglowodany. To właśnie dlatego osoby aktywne fizycznie często zwiększają ilość białka w diecie albo stosują odżywki białkowe. Termogenezę aktywują także inne produkty spożywcze, które ze względu na swoje działanie określane są mianem naturalnych termogeników. Są to przede wszystkim pieprz, zielona herbata, papryka chili, imbir, kofeina oraz owoce cytrusowe. Produkty te stanowią częsty składników suplementów diety wspomagających odchudzanie. Z punktu widzenia termogenezy bardzo cenne są również rośliny strączkowe, soja, warzywa takie jak brokuły, pomidory, bakłażan oraz owoce bogate w witaminę C. Z produktów mięsnych polecane są przede wszystkim filety z drobiu i indyków oraz ryby, między innymi flądra i łosoś. Dobrym termogenikiem są także orzechy, jednak ze względu na ich wysoką kaloryczność, podczas stosowania diety redukcyjnej powinny być spożywane w niewielkich ilościach.
Termogenezę powysiłkowa, która występuje po treningu siłowym, jest dla człowieka dość dobrze odczuwalna. Podczas treningu mięśnie są zmuszone do ciężkiej pracy, dlatego zużywają sporo energii, wytwarzając ciepło. To właśnie z tego powodu łatwiej jest utrzymać niski poziom tłuszczu w organizmie, jeżeli posiada się rozbudowane mięsnie.
Wspomniane już termogeniki wywołują tak zwaną termogenezę dreżniową. Występuje tutaj podobny efekt jak na przykład podczas siedzenia na mrozie w cienkim ubraniu, kiedy mięśnie zaczynają drżeć z zimna niezależnie od naszej woli. Termogeniki także pobudzają mięsnie do pracy w czasie, gdy nie jesteśmy aktywni fizycznie. Dochodzi wówczas do zwiększonego rozpadu tkanki tłuszczowej. Oprócz wymienionych już powyżej składników mogą one zawierać także inne substancje. Często stosowana jest na przykład l-karnityna, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie spalania kwasów tłuszczowych. Wykorzystano ją między innymi w takim produkcje jak Thermo Shape firmy Activelab. Innym popularnym składnikiem termogeników jest cytrynian 4-amino-2-metylopentanu, nazywany także cytrynianem AMP, który zwiększa poziom niektórych neuroprzekaźników, ingeruje w gospodarkę energetyczną oraz wspomaga spalanie nagromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej. Cytrynian AMP znajduje się między innymi w termogeniku marki Brawn Nutrition- Firecracker. Te dwa preparaty są jednocześnie jednymi spośród najpopularniejszych obecnie termogeników.
Termogeneza bezdreżniowa to określenie procesów, które zachodzą w komórkach brunatnej tkanki tłuszczowej. Komórki te magazynują tłuszcz właśnie w celu produkcji ciepła. Co bardzo ważne, wytwarzają ciepło zarówno z tłuszczu zgromadzonego w sobie, jak i w innych tkankach tłuszczowych.
Facebook
RSS