Skuteczne odchudzanie wymaga połączenia odpowiedniej diety redukcyjnej z aktywnością fizyczną. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, umożliwiających redukcję wagi, ale niektóre zyskały szczególną popularność. Wiele osób wybiera trening cardio. Warto zatem dowiedzieć się, na czym on polega oraz jakie są jego zalety i wady.
Trening cardio nazywany jest także treningiem wytrzymałościowym oraz tlenowym. Uważa się, że jest on odpowiedni dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Poza redukcją tkanki tłuszczowej umożliwia dotlenienie organizmu i zwiększenie wydajności płuc. Trening cardio to trening o średniej intensywności, odbywający się przez dłuższy czas. To właśnie dlatego możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej, a zarazem poprawa wytrzymałości. W trakcie długiego treningu serce zmuszone jest do cięższej pracy, ze względu na konieczność dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu. Intensywność treningu cardio nie jest jednak na tyle duża, aby doszło do włączenia procesów beztlenowych. Ma to istotne znaczenie w odchudzaniu, ponieważ tkanka tłuszczowa spala się wyłącznie w środowisku tlenowym.
Jeżeli mówimy o umiarkowanej intensywności treningu cardio, to warto wyjaśnić, w jaki sposób mierzona jest intensywność ćwiczeń. Najczęściej pod uwagę bierze się tętno podczas treningu, które bada się pulsometrem. Tętno umiarkowane stanowi 60-70% tętna maksymalnego, które oblicza się poprzez odjęcie wieku od liczby 220. Tętno umiarkowane określa się strefą 2 albo strefą spalania tłuszczu.
Cardio nie jest dyscypliną sportową, a jedynie rodzajem treningu. Oznacza to, że można wykorzystać go w przypadku różnych sportów, na przykład joggingu, jazdy na rowerze albo fitnessu. Trening cardio możliwy jest zarówno w domu, jak i na siłowni oraz na świeżym powietrzu, co bez wątpienia stanowi jego ważną zaletę.
Nie można jednak pominąć wad treningu cardio. Najważniejszą z nich jest to, nie każdy może pozwolić sobie na długotrwałe ćwiczenia. W przypadku braku czasu lepszym rozwiązaniem będzie na przykład trening interwałowy. W tym miejscu warto wspomnieć, że zdaniem wielu specjalistów najlepsze efekty można uzyskać poprzez połączenie cardio z treningiem interwałowym o wysokiej intensywności (HIT). Kolejnym problem jest to, że w przypadku niektórych dyscyplin po dłuższym stosowaniu cardio mogą pojawić się pewne dolegliwości. Jako przykład można wskazać trening na bieżni, który wiąże się z dużym obciążeniem dla kolan.
Niektórzy zalecają wykonywanie treningu cardio z rana, na czczo, ze względu na większą efektywność. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy jest to dobre rozwiązanie. Brak pożywienia oznacza brak energii na ćwiczenia, co przykłada się niekorzystnie na efekty treningu. Co więcej, jakiekolwiek ćwiczenia wykonywanie po przebudzeniu są niebezpieczne dla kręgosłupa, który podczas snu jest nawadniany płynem rdzeniowym. Płyn ten wysycha w ciągu około godziny, natomiast rozpoczęcie treningu wcześniej oznacza większe obciążenie kręgosłupa.
Facebook
RSS