Ułożenie dobrego planu treningowego jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy pod uwagę weźmie się wszystkie czynniki, które mogą wpływać na efektywność ćwiczeń. Niektóre z nich są często pomijane, czego najlepszym przykładem jest typ sylwetki.
Zgodnie z klasyfikacją Sheldona można wyróżnić trzy typy sylwetki: endomorfika, mezomorfika oraz ektomorfika. Niestety, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ tylko nieliczni mają taką sylwetką, którą można by zaklasyfikować do jednej z trzech podanych kategorii. Najważniejsze jest jednak to, aby rozpoznać cechy dominujące, a następnie opracować odpowiedni plan treningowy.
Ektomorfik to osoba szczupła i dość wysoka. Łatwo traci na wadze ze względu na szybką przemianę materii, natomiast ma trudności z budową mięśni. Sylwetkę takiej osoby charakteryzuje wąska talia i ramiona oraz długie kończyny.
U endomorfika widoczna jest spora ilość tkanki tłuszczowej. Przybieranie na wadze jest dosyć szybkie, natomiast redukcja wagi sprawia duże trudności. Takie osoby zazwyczaj mają krótkie kończyny, grube kości i szerokie stawy.
Mezorfik nie ma problemów zarówno z budową mięśni, jak i z redukcją tkanki tłuszczowej. Cechami charakterystycznymi takich osób są szerokie ramiona i klatka piersiowa oraz wąska talia.
Jako ciekawostkę można podać związek pomiędzy typem sylwetki a osobowością. Ektomorficy zazwyczaj są bardzo aktywni, a jednocześnie niecierpliwi. Endomorficy są natomiast powolni i często brakuje im energii. Mezomorficy to osoby energetyczne i silne. Te cechy charakteru mogą ułatwić właściwe rozpoznanie typu sylwetki. Dopiero po tym można przejść do opracowania dobrego planu treningowego.
Ektomorficy potrzebują przede wszystkim regularnych treningów, ponieważ nawet kilkanaście dni przerwy może doprowadzić do spadku masy mięśniowej. Takim osobom zaleca się krótkie treningi z zastosowaniem dużych obciążeń. Regularny trening powinien być połączony z właściwą dietą. Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię potrzebna jest spora dawka węglowodanów. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na niezdrowe posiłki, do czego zachęca brak tendencji do przybierania na wadze.
U endomorfików natomiast zaleca się połączenie treningu cardio z treningiem oporowym. Dobre efekty przynoszą również treningi interwałowe. Niestety, takie osoby muszą przestrzegać bardziej rygorystycznej diety. Nie mogą pozwolić sobie na przyjmowanie zbyt dużej dawki węglowodanów, dlatego zamiast nich endomorficy powinni spożywać więcej białka.
W najkorzystniejszej sytuacji są mezomorficy, u których dobrze sprawdzają się niemal wszystkie rodzaje treningów. Mogą oni pozwolić sobie na spożywanie większych dawek węglowodanów, jednak tak samo jak ektomorficy, powinni pamiętać o stosowaniu się do zasad zdrowego odżywiania.
Na koniec warto poruszyć kwestię suplementacji. Podczas treningów najczęściej stosowana jest odżywka białkowa. Ektomorfikom można polecić w szczególności tradycyjne gainery, w których jest więcej węglowodanów niż białek. W przypadku endomorfików lepszym rozwiązaniem będą gainery typu bulk, które zawierają taką samą dawkę węglowodanów i białek. Mezomoricy powinni natomiast stosować bulki albo gainery o zawartości około 30% białka.
Facebook
RSS