Wiele osób jest zaskoczonych tym, że pomimo długiego stosowania diety redukcyjnej ich waga nie zmniejsza się. Problemy z odchudzaniem mogą mieć podłoże zdrowotne, ale przed poddaniem się licznym badaniom warto zapoznać się z tematem pułapek dietetycznych. Brak efektów odchudzania może być skutkiem nieświadomego spożywania „utytych kalorii”.
Produkty light
Na początku warto zwrócić uwagę na produkty light, które są największą z dietetycznych pułapek. Wiele osób uważa, że takie produkty można spożywać bez obaw o swoją sylwetkę. Niestety, majonez typu light nadal pozostaje majonezem, podobnie jak cola light nie staje się wodą mineralną. Trzeba uświadomić sobie, że zachowanie smaku i konsystencji produktów byłoby niemożliwe bez wykorzystania tuczących i szkodliwych dla zdrowia składników. Produkty light zawierają niewiele mniej kalorii niż normalne, a zdarzają się nawet sytuacje, w których ich kaloryczność okazuje się wyższa.
Syrop glukozowo- fruktozowy
Każdy człowiek wie, że biały cukier tuczy i nie jest dobry dla zdrowia. Niestety, niektórzy wierzą w to, że dobrą alternatywą dla niego jest syrop glukozowo- fruktozowy. Producenci żywności często po niego sięgają, a później przyciągają konsumentów takimi hasłami jak „produkt bez cukru”. W rzeczywistości osoba spożywająca produkty posłodzone syropem glukozowo- fruktozowym przyjmuje dziennie około 300 dodatkowych kalorii. Ta substancja słodząca nie stanowi dobrej alternatywy dla cukru ani pod względem kaloryczności, ani wpływu na zdrowie.
Tuczące napoje
Tyciu sprzyja nie tylko jedzenie, lecz także picie. Słodkie napoje i soki są słodzone cukrem albo wspominanym wcześniej syropem glukozowo- fruktozowym. Dla organizmu nie na znaczenia, czy kalorie dostarczane są wraz z pożywieniem, czy też wraz z piciem. Napoje i soki zawierają także szkodliwe konserwanty i zagęszczacze, dlatego warto z nich zrezygnować nie tylko ze względu na swoją sylwetkę. Po treningu napoje gazowe i soki najlepiej zastąpić napojem izotonicznym, który nie tylko nie zaszkodzi, ale i uzupełni poziom wody oraz elektrolitów. Wśród kalorycznych napojów należy wymienić również alkohole, które same zawierają dużo kalorii, a jednocześnie spowalniają przemianę materii. Jeżeli wieczorem pozwolimy sobie na piwo albo drinka, to organizm może mieć problem ze strawieniem kolacji.
Jogurty
Panuje mit, według którego wszystkie jogurty są dietetyczne i zdrowie. Niestety, jeżeli przyjrzymy się liście zawartych w nich składników, sytuacje okaże się zupełnie inna. Wprawdzie informacja o liczbie kalorii znajduje się na opakowaniu jogurtu, ale nie wszyscy zwracają na nią uwagę, ponieważ są przekonane, że taki produkt nie może wpłynąć na efektu odchudzania. Jogurty zawierają cukier oraz szkodliwe dla zdrowia dodatki, takie jak barwniki i konserwanty, natomiast zawartość owoców jest w nich bardzo niska. W kubku jogurtu truskawkowego znajdują się dwie truskawki. Dietetyczny i zdrowy jest jogurt naturalny. Zamiast kupowania gotowego jogurtu owocowego (także tego typu light) lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie go z jogurtu naturalnego i owoców.
Sosy
Mogłoby się wydawać, że odrobina sosu dodana do posiłku nie ma większego znaczenia dla naszej sylwetki. Jedna łyżka majonezu ma 165 kcal, a sosu tatarskiego prawie 80. Trochę mniej kalorii zawierają ketchup i sos czosnkowy, jednak w trakcie odchudzania kilka łyżeczek takiego sosu ma ogromne znaczenie. Smak potraw lepiej poprawić ziołami i przyprawami niezawierającymi soli.
Pieczone frytki
Wielbiciele frytek często nie potrafią całkowicie zrezygnować ze swojej ulubionej potrawy. Pewnym rozwiązaniem tego problemu mogą być frytki pieczone. Przed włączeniem ich do swojego menu warto jednak zastanowić się, czy jest to rozsądna decyzja. Wprawdzie frytki pieczone to lepszy wybór niż smażone, ale nadal nie można uznać ich za potrawę dietetyczną. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na porcję domowych frytek z piekarnika, ale lepiej unikać kupowania gotowych frytek, które nadają się do spożycia po podgrzaniu w piekarniku. W trakcie produkcji są one poddawane obróbce termicznej z wykorzystaniem tłuszczu. Nie zawsze wiemy, jaki rodzaj tłuszczu został użyty przez producenta i w jakiej ilości. W domu najlepiej wykorzystać do tego celu bardzo małe ilości oliwy z oliwek.
Suszone owoce
Suszone owoce uznawane są za zdrową przekąskę, która stanowi bardzo dobrą alternatywę dla słodyczy, chipsów czy paluszków. To prawda, że suszone owoce są zawierają błonnik i cenne składniki odżywcze, na przykład żelazo. Niestety, jest to wysokokaloryczna przekąska. 100 gram suszonych moreli zawiera 284 kcal, natomiast suszone śliwki 240. Inne owoce nie są mniej kaloryczne. Wbrew pozorom nie trudno zjeść taką porcję. Jedna suszona morela waży 4 gramy, tak więc wystarczy zjeść w ciągu dnia 25 moreli, aby spożyć 284 kcal. Suszone owoce często są traktowane jako przekąska, jedzona na przykład w trakcie oglądania telewizji. W takiej sytuacji łatwo stracić kontrolę nad ilością zjedzonych owoców. Suszone owoce należy zatem zaliczyć do produktów, do których lepiej podchodzić z dużą ostrożnością. Ze względu na zawartość błonnika warto dodawać je w niedużych ilościach do jogurtu albo owsianki, natomiast jeżeli mamy ochotę na przekąskę, to lepiej zastąpić suszone owoce świeżymi, takimi jak jabłka, morele czy truskawki.
Jak widać, pułapki dietetyczne czyhają na nas niemal wszędzie. Jeżeli odchudzanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to należy przyjrzeć się bliżej spożywanym produktom i potrawom. Wielu problemów można uniknąć dzięki uważnemu czytaniu etykiet kupowanych w sklepach produktów spożywczych. Warto to robić nie tylko ze względu na ukryte kalorie, ale i na inne dodatki do żywności, których powinno się unikać, z uwagi na swoje zdrowie.
Facebook
RSS