Wiele się mówi na temat tego, że nasze społeczeństwo cierpi na niedobór witaminy D. A przecież jest to jedna z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Warto również wiedzieć, że nazywana jest ona przez wielu specjalistów nie tylko witaminą słońca, ale również eliksirem życia. Nie bez powodu, zadaniem witaminy D jest ochrona organizmu przed różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi, w tym także nowotworami. Co więc się stanie, jeśli w naszym organizmie jest jej za małe stężenie. Za co odpowiada witamina D, gdzie jej szukać i dlaczego jest ona taka ważna dla kobiet?
Witamina D – jaka jest jej rola w organizmie?
Jest to witamina, która jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Odpowiada ona i bierze udział w licznych procesach biochemicznych i fizjologicznych. Nie może jej zabraknąć dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Dba o to, by organizm, a przed wszystkim komórki odpornościowe działały na pełnych obrotach, chroniąc nasz przed atakami bakterii i wirusów. Trzeba również zaznaczyć, że ma ona znaczenie dla gospodarki wapniowej, a jest tak, ponieważ zwiększa ona przyswajalność wapnia. Dzięki temu dba o prawidłowy rozwój i wzrost układu kostnego i zębów. Witamina D, jest niezbędna dla zdrowia układu nerwowego i mięśniowego. Ma ona znaczenie dla gospodarki fosforowej, ponieważ wspiera wchłanianie się tego składnika odżywczego z układu pokarmowego. Ma ona wpływ na pracę i siłę układu mięśniowego, ponieważ wspiera ona rozwój i zwiększa liczbę komórek mięśniowych. Jeśli w naszym organizmie znajdzie się jej za mało może dojść do osłabienia i zmniejszenia się układu mięśniowego. Jest to witamina ważna dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wspiera ona prawidłową pracę serca i chroni je przed uszkodzeniami. Jest ona szczególnie ważna dla kobiet, ponieważ ma wpływ na płodność i może zapobiegać niektórym chorobom endokrynologicznym. Jest ona bardzo ważna w diecie kobiet w ciąży, ponieważ wspiera prawidłowy przebieg ciąży i dba o rozwój dziecka. Nie powinno jej zabraknąć w diecie młodych mam, zwłaszcza tych, które decydują się na karmienie piersią.
Niedobór witaminy D – czym grozi?
Niedobór witaminy D może doprowadzić do rozwoju wieli schorzeń takich, jak:
- Cukrzyca,
- Osłabienie układu immunologicznego, przez co zwiększa się nasza podatność na infekcje,
- Reumatoidalne zapalenie stawów,
- Zapalenie jelit,
- Zaburzenia pracy układu pokarmowego,
- Toczeń rumieniowaty układowy,
Jest to witamina, która chroni nasz organizm przed różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi. Jej niedobór może prowadzić do rozwoju nowotworów. Może przez to dojść do rozwoju raka z rodzaju:
- Raka sutka,
- Raka prostaty,
- Czerniaka,
- Raka jelita grubego.
Sięgnij po suplementy diety
Nie bez powodu w telewizji wiele jest reklam, które zachęcają nas do zakupienia suplementów diety z witaminą D. Jest ona ważnym składnikiem odżywczym, który powinien znaleźć się w naszej codziennej diecie, by móc zadbać o nasze zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona witaminą, która słabo przyswaja się z układu pokarmowego, a najwięcej jest jej w słońcu, przez co w porach roku takich jak jesień, czy zima, szybko może dojść do jej niedoboru. Ze względu na to, że jest ona tak ważna dla zdrowia, to specjaliści alarmują, by w okresie jesienno-zimowym sięgnąć po preparaty, które dostarczą do krwi odpowiednie dawki witaminy D. Pamiętaj jednak, by w codziennej diecie znalazły się produkty, które są bogate w ten składnik odżywczy.
Facebook
RSS