Witamina K jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi. W organizmie człowieka, a dokładnie w jego krwi znajdują się liczne składniki, których działanie zależy właśnie od tej ważnej witaminy. Te czynniki biorą udział w krzepnięciu krwi, tworzeniu się skrzepów oraz zahamowywaniu krwawienia. To jednak niejedyne właściwości, jakie posiada witamina K. Jakie jeszcze właściwości posiada witamina K? W jakich składnikach możemy ją znaleźć? Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru witaminy K w organizmie?
Witamina K – podstawowe informację
Witamina ta występuje w organizmie człowieka w dwóch formach. Pierwsza z nich to witamina K1, która pochodzi od roślin oraz witamina K2, która syntezowana zostaje przez bakterie. Witamina ta jest odpowiedzialna za krzepnięcie i dlatego polecana jest kobietom, które mają obfite i długotrwałe miesiączki. Warto również wiedzieć, że ostatnie badania wykryły, że witamina ta może hamować rozwój nowotworów. Jest ona również niezbędnym składnikiem dla gospodarki wapniową, a także wpływa na prawidłowe uwapnienie kości.
Niedobór witaminy K
Do niedoborów witaminy K najczęściej dochodzi u niemowlaków. Jest tak, ponieważ w ich jelitach nie ma jeszcze bakterii, które mogą syntezować ten składnik odżywczy. Ze względu na to, podczas infekcji, profilaktycznie podaje się niemowlakom jedną dawkę witaminy K. Przy jej niedoborze może dojść do krwawienia. Dzieciom podaje się witaminę K w dwóch dawkach, każda dawka podawana jest doustnie. Dawka podawana jest do trzeciego miesiąca życia.
U dorosłych do niedoboru witaminy K dochodzi najczęściej przy:
Ciężkich chorobach jelit,
Chorobach wątroby,
Leczeniu antybiotykami,
Przyczyną niedoboru może być również stosowanie leków na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Takie leki zawierają w sobie składniki, które przyczyniają się do zmniejszenia się przyswajalności. A u osób, które przyjmują leki na udar mózgu, czy przy chorobach serca, również mogą mieć problem z niskim poziomem witaminy K, ponieważ leki te hamują jej działanie. Przez to może dojść do zwiększenia łamliwości kości, do zmniejszenia ich gęstości, a to zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy.
Gdzie szukać witaminy K
Witamina K1 jest obecna w:
Warzywach o zielonych liściach,
Truskawkach,
Jajkach,
Wątrobie wołowej,
Oleju sojowym.
Kiedy cierpimy na jej niedobór, możemy sięgnąć po pietruszkę i kalafior. To właśnie tam znajduje się jej najwięcej. Najmniej witaminy K1 znajduje się w mleku i jego przetworach. Nie wielka jej ilość jest zawarta w owocach, a także zbożach.
Witamin K2 to kolejna postać tego składnika odżywczego, który potrzebny jest naszemu organizmowi. Jest ona wytwarzana przez bakterie, które znajdują się w jelitach. Możemy również znaleźć witaminę K3, która jest formą tej witaminy, wyprodukowaną sztucznie. Jest to suplement diety, który służy do uzupełniania niedoborów. Jest dostępna pod postacią, która rozpuszcza się w wodzie, a także w tłuszczach.
Facebook
RSS