Nazwa „witamina” pochodzi od łacińskich słów vita – życie oraz amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową. Nazwa ta została wprowadzona przez odkrywcę witamin, polskiego biochemika, Kazimierza Funka. Witaminę B1 nasz rodak po raz pierwszy wyodrębnił w otrębach ryżowych.
O tym, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Siła i moc witamin jest często porównywana do paliwa samochodowego, bez którego nie można przejechać nawet kawałka drogi. Suplementy witaminowe właśnie dzięki takiej teorii są tak szeroko reklamowane i zajmują szczególne miejsce na półkach z suplementacją dostępną bez recepty. Czy napewno każdy musi korzystać z tych suplementów, jak praktycznie te witaminy na nas działają, a może wystarczy tylko odpowiednia dieta i już mam pełne wzmocnienie witaminowe dla ciała i umysłu?.
Definicja witamin
Witaminy są to substancje egzogenne. Takie, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, muszą być dostarczane z zewnątrz ponieważ organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć w wystarczających ilościach.
Witaminy dzieli się na dwie grupy: pierwszą grupę stanowią witamy rozpuszczalne w wodzie: witaminy; B1, B2, B6, B12, a także kwas nikotynowy, foliowy, pantotenowy, biotyna, witamina C.
Drugą grupę stanowią witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, do której należą witaminy: A, D, E, K. Każda z tych witamin bierze udział we wszystkich ważnych czynnościach naszego organizmu.
Witaminy A, D, E, K – ważne dla organizmu
Witamina A
Odpowiada za prawidłowe widzenie, zapobiega tzw. kurzej ślepocie, ochrania skórę, zapobiega rogowaceniu naskórka. Poprawia koloryt skóry.
Witamina D
Warunkuje prawidłowe wchłanianie wapnia, oraz metabolizm tkanki kostnej. Jej niedobór powoduje krzywicę i osteoporozę.
Witamina E
To główny antyoksydant chroniący komórki przed utleniaczami. Witamina E działa przeciwnowotworowo, zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Zmniejsza ryzyko chorób infekcyjnych.
Witamina K
Skutkiem niedoboru tej witaminy są skazy krwotoczne. Problemy z gojeniem ran i krzepliwością krwi. Także brak witaminy K odpowiada za rozwój nowotworów i zapalenie jelita.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest wyliczone w mikrogramach. Pamiętajmy, że sięganie po witaminy syntetyczne jest potrzebne w sytuacjach gdy mamy rzeczywiście bardzo duże braki witaminowe i cierpimy na różne przewlekłe choroby, jesteśmy po wyczerpujących zabiegach operacyjnych. Decydując się na suplementację witaminową zachowajmy rozsądek, aby nie doprowadzić do kumulacji witamin w organiźmie. Dlatego czytajmy ulotki. Ponadto suplementacja witaminowa nie przy każdym schorzeniu powinna być prowadzona. Np. osoby mające problemy z powodu kamieni nerkowych nie mogą zażywać preparatów z wapniem. Z kolei osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe nie mogą stosować suplementacji z witaminą K.
Dlatego osłabienie odporności, długotrwały wysiłek, stres, zaburzenia pracy niektórych układów na pewno są powodami, które powinny nas skłonić od sięgnięcia po suplementy witaminowe.
Suplementy i odżywki
Witaminy – za i przeciw
Dodaj komentarz
Suplementy i odżywki
Facebook
RSS