Twoja waga codziennie wzrasta o kilogram? Cały czasu czujesz się zmęczona i opuchnięta. Na palcach u rąk, wokół kostek przez dłuższy czas utrzymuje się obrzęk. To są objawy zatrzymania wody w organizmie. Koniecznie sprawdź co powoduje gromadzenie nadmiaru wody w komórkach i jak pozbyć się zalegających płynów z tkanek.
Zatrzymanie wody w organizmie pojawia się najczęściej u kobiet. Tryb życia, który prowadzi większość z nas sprzyja powstawaniu tej właśnie dolegliwości. Jednak są sposoby na jej zwalczanie i nie potrzebne są do tego leki na odwodnienie. Zanim zapoznasz się z tymi sposobami, koniecznie sprawdź co przyczynia się do powstawania opuchlizny i jak wyeliminować wszystkie szkodliwe nawyki.
Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie
-
Miesiączka
U kobiet zatrzymanie wody w organizmie zaczyna się tuż przed miesiączką. Jest to naturalna reakcja organizmu, która następuje wraz ze wzrostem estrogenów. Poziom tego hormonu wzrasta kilka dni przez miesiączką, przez co pojawiają się wszystkie objawy napięcia przedmiesiączkowego, w tym również zatrzymanie wody w organizmie. Obrzęki zmniejszają się wraz ze zniknięciem napięci przedmiesiączkowego, a po miesiączce całkowicie ustępują.
-
Tabletki antykoncepcyjne
One również podnoszą poziom estrogenu. Tylko poziom tego hormonu jest zawyżony nie tylko w czasie okresu lub kilka dni przed nim, ale w ciągu całego cyklu. To właśnie przez tabletki antykoncepcyjne woda w organizmie kobiety zatrzymuje się, a ciało puchnie. Przez to zwiększa się również masa ciała.
-
Odwodnienie
To może wydawać się paradoksalne, ale w rzeczywistości, jeśli pijesz za mało wody, organizm dostaje sygnał, by gromadzić jej zapasy. To takie zabezpieczenie organizmu przed odwodnieniem. Zbyt mała ilość spożytych płynów w ciągu doby, sprawia, że woda zaczyna gromadzić się w tkankach. W tym przypadku duże znaczenie ma również sód, który przez to nie zostaje wydalony z organizmu, a utrudnia on odpływ wody z tkanek.
-
Sól
Spożywanie zbyt dużej ilości soli sprawia, że woda gromadzi się w organizmie. Przyczyną tego jest sód, który obecny jest w soli. A to on zatrzymuje wodę, wysysając ją z komórek i transportuje do tkanek, przez co powstaje opuchlizna.
-
Siedzący tryb życia
Maiła ilość aktywności fizycznej sprawia, że krążenie krwi jest słabsze i wolniejsze. A to przyczynia się to zastoju płynów w tkankach. Słabe krążenie sprawia, że powstają obrzęki nóg.
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Jeśli szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, to zapoznaj się z listą porad, jak to zrobić. Dzięki nim unikniesz powstawania obrzęków i już zawsze będziesz czuć się pełna sił i lekka.
-
Pij więcej wody
Pamiętaj, że w ciągu doby powinnaś wypić co najmniej dwa litry wody. Kiedy jest lato, a dni są naprawdę upalne możesz wypić nawet dwa razy więcej. Najlepiej wybieraj wodę mineralną, która ma małą zawartość sodu. Regularnie uzupełniaj płyny, w małych odstępach czasowych, by organizm dostawał sygnał, że zatrzymywanie wody nie jest potrzebne, ponieważ cały czasu ją uzupełniasz. Jeśli masz częste problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie, to dobrym rozwiązaniem będzie picie naparów ziołowych. Na tą dolegliwość doskonale sprawdzi się napar z czarnego bzu, brzozy i pokrzywy.
-
Zacznij się ruszać
Słabe krążenie sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. A nie ma lepszego sposobu na poprawienie krążenia, niż aktywność fizyczna. To jednak nie znaczy, że musisz się stać zawodowym sportowcem. Wystarczy, że kilka razy wykonasz skłony lub przejdziesz się na spacer. Podczas pracy przy biurku rób sobie cogodzinne przerwy, by rozprostować nogi na kilka minut. Zamiast widny wybiera schody. Od czasu do czasu zostaw samochód w garażu, a do pracy, czy na zakupy jedź rowerem. Te wszystkie zmiany zadziałają pozytywnie na twoje krążenie i pomogą ci w regulacji poziomu wody w organizmie.
-
Zmień dietę
Zrezygnuj z soli i produktów bogatych w sód. Te dwa składniki sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie, dlatego zmiana diety na mniej bogatą w sól i sód na pewno przyniesie pozytywne skutki.
Facebook
RSS