Zdrowe odżywianie zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Potrawy przyrządzane bez użycia tłuszczu stanowią alternatywę dla tłustego, smażonego i wysoko przetworzonego jedzenia, dlatego pojawia się coraz więcej produktów, przeznaczonych dla tych, którzy starają się stosować zdrową dietę. Do przyrządzania wartościowych posiłków idealnie nadają się naczynia glinianie – glina stanowiła surowiec, który z powodzeniem wykorzystywany był od 7 tysięcy lat do wyrobu naczyń.
Gliniane naczynia rzymskie znane i stosowane od 7 tysięcy lat umożliwiają przygotowywanie potrawy w zdrowy i dietetyczny sposób. Dania przyrządzane w garnkach rzymskich są aromatyczne, zdrowe i nie tracą cennych witamin i substancji odżywczych. Potrawy przyrządzane w naczyniach glinianych nie wymagają użycia tłuszczu i wody. Garnki rzymskie ułatwiają duszenie i zapiekanie lekkostrawnych potraw mięsnych. Warzywa i ryby gotowane w ganku rzymskim zachowują swoje cenne wartości odżywcze i pozostają soczyste i aromatyczne.
Garnek rzymski – zalety
Garnek rzymski może być używany w kuchenkach mikrofalowych oraz piekarnikach gazowych i elektrycznych, ponieważ niewysoka temperatura podczas przygotowywania posiłków umożliwia zachowanie cennych składników i minerałów. Garnek rzymski jest szybki i wygodny w codziennym użytkowaniu. Potrawy umieszczone w garnku nie wymagają tłuszczu i wody – umieszczenie potrawy oraz przygotowanie jej w piekarniku zajmuje około 20-30 minut. W garnku możemy przyrządzać potrawy z mięsa warzyw, ryb. Garnek nadaje się też do pieczenia chleba. Dania przyrządzane w naczyniach glinianych zachowują swoje kulinarne walory – potrawy są smaczne, soczyste, kruche i aromatyczne.
Użytkowanie naczyń glinianych
Naczynia gliniane przed pierwszym użyciem powinny zostać umyte w ciepłej wodzie bez użycia detergentów – płyny do mycia naczyń nie powinny być stosowane podczas czyszczenia naczyń z gliny. Detergenty wykorzystywane do czyszczenia mogą wsiąkać w pory naczynia oraz uwalniać się podczas duszenia i pieczenia i zmieniać smak potrawy. Naczynia po każdym posiłku należy czyścić ostrą gąbką pod bieżącą wodą.
Przed przygotowaniem posiłków garnki należy wymoczyć w wodzie ok. 30 minut – woda wsiąknie w pory naczynia i uwolni się podczas pieczenia. Para sprawi, że potrawy będą bardziej soczyste i aromatyczne. Garnki rzymskie są wrażliwe na zmianę temperatury – naczynia należy wstawiać do zimnego piekarnika i stopniowo podwyższać temperaturę. Takie użytkowanie zapobiegnie pękaniu garnka. Temperatura w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem powinna wynosić ok. 180º C.
Do naczyń glinianych nie należy wlewać gorących płynów oraz stawiać bezpośrednio na płytach gazowych i eklektycznych – takie zachowanie może doprowadzić do uszkodzenia garnka. Gorące naczynia należy stawiać na drewnianym podłożu – zimny blat w zetknięciu z rozgrzanym naczyniem może doprowadzić do pęknięcia garnka. Po użyciu i wyczyszczeniu naczynie przechowujemy z otwartą pokrywką – umożliwi to swobodny przepływ powietrza i wyschnięcie.
Garnek rzymski – rozmiar i kształt
Garnki rzymskie dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Wybierając naczynia należy, pamiętać o tym, że garnki przechodzą aromatami przygotowywanych potraw, zatem osobne naczynia pomogą przyrządzać posiłki bez aromatów z poprzednich dań. Naczynia o różnorodnych kształtach, na przykład w formie keksówki (do zapiekania pasztetów), kwiatka lub duży czterolitrowy garnek ułatwią przygotowanie potraw dla całej rodziny albo dla większej ilości osób.
Podsumowując, naczynia glinianie służyły i służą do przygotowywania zdrowych i urozmaiconych posiłków. Zalety użytkowania garnków rzymskich sprawiają, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie i stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które preferują zdrową i lekką kuchnię.
Facebook
RSS