Zgaga związana jest z nieprzyjemnym uczuciem pojawiającym się w okolicach przełyku i mostka. Przyczyną tej dolegliwości, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Oznacza, to, że soki żołądkowe cofają się do przełyku. Co jeszcze warto wiedzieć o zgadze?
Jakie są przyczyny zgagi?
Przyczyną, która powoduje zgagę, jest przede wszystkim choroba refluksowa. Jest ona związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Jest to więc jedno z zaburzeń funkcjonowania przełyku, a za to odpowiada zawieracz, który jest odpowiedzialny za rzucanie pokarmu do wnętrza układu. Okazuje się więc, że przyczyną zgagi może być przepełnienie żołądkowe. Dojść może również do pojawienia się zgagi przez pośpieszne, a przez to niedokładne przeżuwanie pokarmu. Na zgagę bardzo często skarżą się osoby:
- Mające przepuklinę rozworu przełykowego,
- Z chorobą wrzodową żołądka,
- Z chorobą wrzodową dwunastnicy,
- Z rozrostem żołądka,
- Z chorobami dróg żółciowych,
- Kobiety w ciąży,
- Z zaburzeniami psychonerwowymi,
- Mające problem z niestrawnościami,
- Spożywające antybiotyki i niektóre leki.
Co nasila zgagę?
Bywa tak, że zgaga pojawia się u nas często, jednak sami jesteśmy sobie winni. Do pojawienia się zgagi i zaostrzenia jej objawów przyczynić się może:
- Długotrwałe napięcie nerwowe,
- Nadużywanie alkoholu,
- Palenie papierosów,
- Wyczerpanie organizmu,
- Zmęczenie.
Jak rozpoznać zgagę?
Jeżeli zgaga dokucza ci często, to najlepiej, jeżeli wykonasz specjalistyczne badania, które pomagają ustalić, jaka jest przyczyna tej dolegliwość. Lekarze podczas wywiadu, często zalecają w diagnostyce gastroskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu do przełyku chorego przewodu, na którego końcu znajduje się kamera. Dzięki temu lekarz ma widoczny obraz dwunastnicy oraz śluzówki żołądka. A to znacząco ułatwia dokładne rozpoznanie. Często podczas tego badania, pobierany jest odcinek do diagnostyki. Jest to działanie, które zazwyczaj jest podejmowane, jeżeli u pacjenta występują wrzody, które mogą przerodzić się w raka. Dodatkowo można zdecydować się na wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego, który może wykazać, czy znajdują się wrzody u pacjenta.
Jak zapobiegać zgadze?
Istnieje wiele czynników, które mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów ze zgagą. Warto jest zadbać o prawidłową dietę i sposób odżywiania się. Zdaniem specjalistów skutecznym sposobem, jest picie wody niegazowanej, przed każdym posiłkiem. Dodatkowo można sięgać po środki, które zawierają w swoim składzie składniki ułatwiające trawienie. Zalicza się do nich mięte i dziurawiec. Kluczowe jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, a do tego konieczne jest ograniczenie spożywania tłuszczów. Osoby, które mają problem z częstą zgagą powinny pamiętać, by nie pić napojów gazowanych, a także unikać palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Ważne jest również jedzenie posiłków w małych porcjach, ale częściej.
Sprawdź też: Sposoby na zgagę w ciąży.
Facebook
RSS