Nie ulega wątpliwości, że skuteczne odchudzanie wymaga odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, natomiast tak zwane diety cud nie przynoszą żadnych dobrych rezultatów. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre produkty mogą ułatwić walkę z nadwagą. Osoby, które lubią korzystać z darów natury, powinny zwrócić uwagę na zioła, które wykazują właściwości wspomagające odchudzanie.
Mięta pieprzowa
Pierwszym z tych ziół jest mięta pieprzowa. Wyciąg z tej rośliny zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci w wątrobie, poprawia trawienie i przeciwdziała wzdęciom. Miętę pieprzową stosuje się między innymi przy bólach brzucha, nieżycie przewodu pokarmowego, kolce jelitowej i lekkiej niewydolności wątroby. Mięta wykazuje także inne właściwości prozdrowotne. Działa antyseptycznie i przeciwskurczowo oraz pobudza układ nerwowy.
Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity wspomaga procesy trawienne, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i sprawia, że składniki pokarmowe są lepiej przyswajane. Krwawnik jest także doskonałym środkiem dezynfekującym i przeciwzapalnym. Nie można jednak używać go w nadmiernych ilościach. Zaleca się picie 1-2 szklanek naparu, przygotowanego z jednej łyżki krwawnika. W przypadku tego ziela należy zachować ostrożność także ze względu na fakt, iż u osób uczulonych może powodować reakcję alergiczną w formie wysypki.
Lubczyk lekarski
W redukcji tkanki tłuszczowej może pomóc także lubczyk lekarski. Wyciągi z tej rośliny wspomagają pracę układu trawiennego i zapobiegają nadmiernej fermentacji jelitowej. Co więcej, lubczyk lekarski łagodzi niestrawność, wzdęcia oraz bóle brzucha. Jest stosowany również przy chorobach dróg moczowych, niewydolności nerek oraz górnych dróg oddechowych.
Poziomka pospolita
Wbrew pozorom, słodkie owoce to nie jedyne pożyteczne części poziomki. Wyciąg z liści tej rośliny wykazuje bowiem właściwości wspomagające przemianę materii. Poziomka poprawia trawienie, a jednocześnie działa bakteriobójczo. Jest także przydatna w przypadku bolesnych menstruacji, stanów zapalnych oraz dolegliwości nerek.
Imbir
Na uwagę zasługuje również imbir. Roślina ta zdobyła dużą popularność między innymi dzięki Angelinie Jolie. Aktorka twierdzi bowiem, że udało jej się szybko powrócić do wagi sprzed ciąży dzięki piciu herbaty z imbiru. Imbir zawiera substancje, które wspomagają trawienie i przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej, a także są pomocne w walce z cellulitem. Warto pamiętać o tym, że imbir ma również inne prozdrowotne właściwości. Rozgrzewa, wspomaga leczenie przeziębień, działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie. Przygotowanie naparu z imbiru nie jest trudne. Wystarczy zetrzeć na tarce kawałek korzenia (30-40 gram) i wycisnąć sok, a następnie zmieszać go z wodą. Do smaku można dodać odrobinę miodu.
Szałwia lekarska
Szałwia lekarska to kolejne zioło, które zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i reguluje pracę jelit. Jest często wykorzystywana przy nieżytach przewodu pokarmowego, ponieważ zawarte w niej substancje ograniczają wzrost saprofitycznej flory bakteryjnej, zapobiegają nadmiernej fermentacji, zwiększają wydzielanie żółci oraz przeciwdziałają bolesnym wzdęciom, będącym skutkiem skurczów jelit i gromadzenia się gazów. Dodatkowo szałwia wykazuje właściwości ściągające i antyseptyczne. Jest wykorzystywana przy ranach i owrzodzeniach skóry, bólach zębów, anemii, astmie, zaburzeniach miesiączkowania i zapaleniu oskrzeli. Szałwii nie powinny jednak stosować osoby z ostrym nieżytem żołądka oraz ludzie chorujący na nowotwory, które są pobudzane przez hormony estrogenne.
Skrzyp polny
Skrzyp polny wykorzystywany jest przede wszystkim jako ziele poprawiające kondycję włosów oraz łagodny środek moczopędny. Jednak ta roślina zwiera także krzemionkę, która jest substancją wspomagającą przemianę materii. Skrzypu polnego nie powinny stosować osoby, u których zdiagnozowano ciężką niewydolność serca albo nerek. Należy też mieć na uwadze fakt, że skrzyp zawiera antywitaminę B1, tak więc długotrwałe stosowanie go może doprowadzić do niedoboru tiaminy.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski, zwany także pospolitym, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz wspomaga trawienie pokarmów. Ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy i ogranicza stany skurczowe w przewodach żółciowych. Posiada także inne właściwości prozdrowotne, dlatego jest stosowany przy anemii, kamicy nerkowej, paradontozie, reumatyzmie, czyrakach i niewydolności wątroby.
Kruszyna pospolita
Popularnym łagodnym środkiem przeczyszczającym jest wyciąg z kruszyny. To zasługa znajdujących się w niej antrazwiązków. Najsilniej działa kruszyna świeżo zebrana, jednak w tej postaci bardziej podrażnia jelita. Ziele jest wykorzystywane także przy schorzeniach wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.
Fiołek trójbarwny
Mniej popularnym, lecz także zasługującym na uwagę ziołem jest fiołek trójbarwny, nazywany także bratkiem. Wyciąg z tej rośliny pobudza przemianę materii, natomiast zawarte w nim śluzy zwiększają uczucie sytości, a tym samym ograniczają łaknienie. Fiołek ma też pozytywy wpływ na stan skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi dolegliwości reumatyczne oraz podrażnienia oczu.
Ziołami, które posiadają właściwości wspomagające odchudzanie są również łopian, anyż, bazylia, majeranek, rozmaryn, tymianek, kolendra oraz korzeń lukrecji. Warto pamiętać o tym, że takie rośliny wyłącznie wspomagają walkę z nadwagą, a ich działanie zazwyczaj jest bardzo łagodne. Osoby, które chciałyby sięgnąć po coś o silniejszym działaniu, powinny zainteresować się suplementami diety regulującymi metabolizm. Ich działanie polega między innymi na podwyższaniu poziomu hormonu tarczycy oraz blokowaniu wydzielania kortyzolu. Nie trzeba obawiać się stosowania takich suplementów diety, ponieważ dopuszczone do sprzedaży preparaty są starannie przebadane, tak więc nie stwarzają zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Warto pamiętać, że skutki uboczne mogą pojawić się nawet w przypadku stosowania ziół, a zwłaszcza wtedy, gdy ktoś jest na nie uczulony bądź spożywa je w nadmiernych ilościach.
Jeśli szukasz ziół wysokiej jakości polecamy ofertę tego sklepu – Strefa Ziół.
Facebook
RSS